Bilimadamları, arı nüfusunun artırılması için şeritli yapraklara sahip olan çiçekler yetiştirilmesini tavsiye ediyor. Şeritler sayesinde arılar, nektar ve polen toplayabilecekleri çiçeklere daha kolay ulaşabiliyor. Araştırmaya göre arılar kırmızı yapraklı çiçekleri de özellikle tercih ediyor.

Uzmanlar, arılar için daha çekici çiçekler yetiştirilmesinin, arı nüfusundaki 'felaket düzeyindeki' azalmanın önüne geçmek için bir yöntem olabileceğini söylüyor.

Norwich kentindeki John Innes Merkezi'nde yapılan araştırmanın amacı, bitkilerin tohumlanmasında büyük rol oynayan arı nüfusundaki azalmanın nasıl önlenebileceğini saptamaktı.

ŞERİTLERİN OLUŞUMU
Çünkü bilimadamları, arı nüfusundaki azalmanın insanların gıda güvenliğini tehlikeye atabileceğini ve ekonomik açıdan büyük zarar verebileceğini söylüyor.

Bu arada, Yeni Zelandalı uzmanlar da aslanağzı çiçeklerinin yaprakları üzerindeki farklı şerit ve noktaları nasıl oluştuğunu araştırdı.

Yeni Zelanda Bitki ve Gıda Araştırmaları Enstitüsü'nden Kathy Schwinn, 'Farklı şeritler ve noktalar doğada çok sık görülüyor. Ancak bunların nasıl oluştuğu çok iyi bilinmiyor. Araştırmamızda çiçek yapraklarındaki damarlardan ve yaprağın derisinden birer sinyal geliyor. Bu sinyallerin birleşmesiyle de kırmızı antokyanin renk hücreleri oluşuyor.

Antokyaninler kırmızı, mor ve mavi çiçeklerle meyvelere renk veren pigmentler.