Arınç: 100 bin kişiyi hapse atamazlar

Paris’te bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa Senatosu’nda ele alınacak Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarıya ilişkin “Eiffel’in etrafında 100 bin kişi toplanıp ‘Soykırım yoktur’ desek, hepimizi hapse atabilecekler mi? Bence atamazlar” dedi.

23.01.2012 - 15:52

Arınç: 100 bin kişiyi hapse atamazlar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa Senatosunun kısa süre içinde ele almaya başlayacağı Ermeni teklifinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin içtihatlarına aykırı bulunacağını düşündüğünü belirterek, Fransa'yı bir kez daha uyardı.

Bülent Arınç, "Eiffel'in etrafında bin kişi, on bin kişi ya da yüz bin kişi toplansak ve 'soykırım yoktur' desek, Fransa yargısı buna ne yapacaktır? On bin, yüz bin kişiyi mahkum edebilecek midir, hapse atabilecek midir? Kanaatim 'hayır'dır."

Avrupa Konseyi'nde basın toplantısı düzenleyen Arınç, bir gazetecinin sorusu üzerine "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gideriz. Suçlanan herkes AİHM'e gidebilir" dedi.

Bülent Arınç, mahkemenin içtihatlarına bakınca, bu yasa aleyhinde karar vereceğini düşündüğünü de vurguladı.

Fransa senatosu genel kurulu kısa süre sonra 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifini ele alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...