Arınç: 80 vatandaşın nerede olduğu biliniyor

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Bülent Arınç, Irak’ta alıkonulan yurttaşların nerede olduklarının bilindiğini ve her an ülkeye dönüşlerinin gerçekleşebileceğini söyledi.

16.06.2014 - 20:07

Arınç: 80 vatandaşın nerede olduğu biliniyor

Başbakan Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı 3 saat 40 dakika saat sürdü.

Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu'nun gündeminde sadece Irak’ta alıkonulan 80 Türkiye vatandaşının olduğunu söyleyen Arınç, bu vatandaşların Türkiye’ye dönmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Sürdürülen çalışmaların konsolosluktan alınan 49 kişi ve 31 şoförün en kısa sürede ülkeye dönmeleri için yapıldığını söyleyen Arınç, "Hayırlı bir haber verecek noktada değilim ama her an bunu bekliyoruz. Hükümetimiz çok kapsamlı ve ciddi çalışmalar içinde. Bazen ABD, bazen BM, bazen merkezi yönetim, bazen bölgenin aktörleriyle temasa geçilerek büyük çaba gösteriliyor... Halkımız müsterih olsun, inşallah en kısa zamada yurttaşlarımızn ükelerine döndüğünü göreceğiz" dedi.

MEDYADAN İSTEK
Medyadan sorumlu bakan olarak da bir hassasiyeti dile getirmek istediğini söyleyen Arınç, "Bu, sansür amaçlı bir kısıtlama olarak algılanmasın. IŞİD’in yaptıklarını yakından görüyoruz. Bunları dile getirmek istemiyorum. Hem yurttaşlarımızın hayatları hem de milli hassasiyetten dolayı tahrik edici, spekülatif haber yarışına girmememiz gerekiyor. Yurttaşlarımız bunların elindeyse biz de onları sağlimen alma hedefindeysek, onları tahrik edebilecek açıklamalardan kaçınmalıyız" şeklinde konuştu.

HEPSİYLE İRTİBATIMIZ VAR
"Şoförlerin nerede olduğu bellidir. Diğer 49 yurttaşın nerede olduğunu da biz biliyoruz. Yerleri konusunda spekülatif haberler çıkmasının olumsuz etki yapabileceğini düşünüyoruz. Lütfen bu isteği bir hassasiyet olarak kabul edin. Bizim işimiz zorlaşabilir" diyen Arınç, "Hem şoförler hem de konsolosluk görevlileriyle şu veya bu şekilde iritibatımız var. Doğru bilgiler alıyoruz ve herkes hassas olmalı" ifadesini kullandı.

VATANDAŞLARIN TOPLU TAHLİYESİ
Irak'taki yaklaşık 100 bin vatandaşın toplu tahliyesini düşünmediklerini, bu vatandaşların Irak’tan ayrılmak için izleyecekleri yolu dışişleri bakanlığının yayınladığını söyleyen Arınç, Irak’taki durumun bu ülke olan siyasi ve ekonomik ilişkileri zarar vermemesi konusunun da Bakanlar Kurulu toplantısında görüşüldüğünü belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...