Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'daki yerel televizyonların ortak yayınladığı ''Medya Buluşması'' adlı canlı yayın programında 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Arınç, “Yayımlanan kapsamlı bir ankette halkın büyük birçoğunun Süleyman Demirel'in yargılanmasını istediği yönünde bir sonuç çıktığının” hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

“Demirel'in bu millete bir hayrı dokunacaksa, o tarihte ne olduğunu açık yüreklilikle anlatması yeter. Yoksa biz onun savcının önüne gitmesini, mahkemenin önüne çıkmasını istemeyiz. Cumhurbaşkanlığı yapmış bir insan, beğenirim beğenmem ama milletin, karşısında cumhurbaşkanı olarak gördüğü bir insana, vatana ihanetle suçlama olmadıkça hiçbir savcı, 'gel' diyemez."

28 Şubat’ın Bursa ayağının da aydınlatılmasını isteyen Bülent Arınç, o günlerde yaşadığı bir olayı şöyle anlattı:

“Tam 12 Haziran 1997, lojmanlardayız. Hepimize 'darbe oluyor, herkes kaçsın' dendi. Herkes yurt dışına çıktı, biz 'buradayız, kim gelecekse bizi burada bulacak' dedik. Kaçanların kim olduğunu arayan bulur, Refah Partisi değil. Ortağımızın içini kim boşalttı, 28 Şubat'ı çözmek için bunu bilmek lazım. Ben biliyorum da bunu burada anlatamam.”

'PARTİYİ ZOR TOPARLADIK'
Bülent Arınç, konuşmasında eski bakan Erkan Mumcu’ya da yüklendi. Arınç, şu ifadeleri kullandı:

''Birileri 10 senedir bizi yıkmak için her şeyi yaptılar. Tankla, tüfekle, cuntacılıkla yıkamayacaklarını anlayınca içimizden bizi yıkmaya çalıştılar. Bu partinin iki insanından biriyim. Her şey benim bilgim dahilinde oluyor.

Erkan Mumcu'yu biz başka partiden aldık. Hemen Milli Eğitim Bakanlığı'nı, arkadan Kültür Bakanlığı'nı verdik 2.5-3 yıl. Bizi içimizden yıkmak isteyenler kanına girdiler, 'aslansın, kaplansın kardeşim, sen bu partide heder olup gidiyorsun, bu partinin de sonu yok. Sen ayrıl, artı parti kur biz sana destek olacağız, sen AK Parti'nin bile yerini tutabilirsin' dediler.

Partiden 8-10 adam aldı, birkaç tane de CHP'den adam getirdi, 3 günde grup kurdu. Birilerinin kışkırtmasıyla partiden adam çaldın, daha da alıp götürecekti, zor toparladık partiyi. Biz partiyi sokakta bulmadık. Nerede şimdi Erkan Mumcu, sokağa çıkabiliyor mu, partisi var mı? Yok. Son seçime girebildi mi? 2007'ye bile giremedi.”