Arınç: Akhisar'ı zora soktular

Başbakan Yardımcısı Arınç, Galatasaray'ın şampiyonluğunu kutlarken, İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un 2-0'lık galibiyetine değinerek, ''Kötü oldu, Akhisar Belediyespor'u zora soktular'' dedi.

06.05.2013 - 19:53

Arınç: Akhisar'ı zora soktular

Bakanlar Kurulu sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen toplantı, yaklaşık 5 saat sürdü.

Toplantının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Arınç, Afyonkarahisar'da cephanelikte meydana gelen patlama sonucu 25 askerin şehit olduğunu hatırlattı. Patlamaya dışarıdan bir müdahalenin yol açmadığı, yani bir terör saldırısının söz konusu olmadığının açıklandığını anımsatan Arınç, mevcut yasal düzenlemeler içinde bu durumun Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bulunmadığı, tabii şartlar dolayısıyla patlama olduğunu ve buna ilişkin parasal imkanların sunulacağının konuşulduğunu belirtti.

İsrail'in ödeyeceği tazminat
Başbakan Yardımcısı Arınç, Mavi Marmara saldırısı sebebiyle hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yaralananlara ödenecek tazminat miktarlarının belirlenmesiyle ilgili olarak bugün İsrail'de, Türkiye ve İsrail yetkililerinin katılımıyla yapılan toplantıya ilişkin bir soru üzerine ise konuyla ilgili ilk toplantının Ankara'da 2 hafta önce yapıldığını hatırlattı. Arınç, "Sayın Müsteşarımızdan, oradaki delegasyon başkanımızdan bilgi aldım. Bugünkü gelişmeler de olumlu bir şekilde cereyan etmiş ancak süreç sonuçlanmamış" bilgisini verdi.

Görüşmelerin devam ettiğini, tamamlanamaması durumunda Türkiye'de üçüncü bir toplantı düzenlenebileceğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bu süreci tamamen sonuçlandırmak istiyoruz. Detayları hakkında bir şey söylemem mümkün değil. Bittiği zaman, şüphesiz size de yaptığımız anlaşmayı Parlamento'ya götürmek suretiyle Parlamentomuza sunmuş olacağız. Ondan sonra da inşallah sürecin nasıl sonuçlandığı kamuoyunun bilgisi dahilinde olacak" diye konuştu.

Arınç'ın konuşmasından diğer satır başları şöyle:

*Suriye'de yaşanan olaylar büyük cinayettir, Esad daha da gaddarlaşıyor. Gittikçe gaddarlaşmakta ve vahşileşmektedir. Gidişini geciktirmek istiyor.

BEDELLİ VE ASKERLİK SÜRELERİ
*Yeni bir bedelli düzenlemesi düşünmüyoruz, bu konuda hükümetimiz kararlıdır. Gündemimizde kesinlikle yoktur.

*Askerlik süresinin uzalması, kısalması konusu da geçmişten beri konuşulur. Bu konuda da verilmiş bir karar yok. Ancak, TSK'nın asker ihtiyacı, Türkiye'nin geldiği nokta ileride önümüze bir şey koyarsa askerliğin süresi konusunda bir düzenleme yapabiliriz. Ancak, bugün için böyle bir şey yok.

ÇEKİLME TAKVİMİ
*28 Aralık'tan beri devam eden bir süreç.  Olayı yakınen takip ediyoruz. Tarihleri biz vermedik ama süreci takip ediyoruz. Süreç doğru rotada ilerliyor. Türkiye hukuk devletidir ve bu süreci de hukuk çerçevesinde götürüyoruz. Böyle bir sürecin başarıyla sonuçlandığı silahların bırakılmasıyla ortaya çıkmış olacaktır.

GALATASARAY'IN ŞAMPİYONLUĞU
*Galatasaray'ın şampiyonluğunu kutluyorum. Çok önemli bir başarıdır. Öte yandan, Fenerbahçe'nin 2-0 yenilmesi çok garip. Onun 2-0 yenilmesi Akhisar Belediyespor'un işini zora soktu, kızmıyor da değilim ama Galatasaray'ın Süper Lig şampiyonluğunu kazanmış olması tabii muhteşem bir başarıdır. Bu başarıdan dolayı hem kulübün bütün futbolcularını, şüphesiz başkanını, teknik direktörünü ve milyonlarca Galatasaray sempatizanı, taraftarı olan insanımızı yürekten kutluyorum. Onlara inşallah Avrupa'da da büyük başarılar temenni ediyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...