Arınç: Albay Çiçek görevden alınmalı

Albay Dursun Çiçek'e ait olduğu iddia edilen belgeninin orijinalinin ortaya çıktığına dair haberleri değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yargı sonuçlanıncaya kadar görevden alınmalıdır" dedi.

26.10.2009 - 17:23

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, “İrtica ile Mücadele Planı”yla ilgili olarak şunları söyledi: “Eğer Türkiye'de bu kurumu yıpratmak isteyen, psikolojik bir harekat yaparak, bu güçlü kurum üzerinde şüphe gölgeleri veya eleştiri veya kendi içinde birbirine düşürmek isteyenler varsa öncelikle Silahlı Kuvvetlere inanırız. Sadece Silahlı Kuvvetlere değil, bütün anayasal kurumlara düşen şeffaf ve denetlenebilir olmaktır.

'BAYKAL BİLE SAHİP ÇIKMIYOR'
Eskiden böyle bir belge yayınlansaydı ve bu Silahlı Kuvvetlere mal edilseydi, kimse buna karşı çıkmazdı. 'Cumhuriyeti koruma kollama vazifesi yok mu, onlar da bunu yapıyorlar. Batı Çalışma Grubu, bir başkası bunu yapmamış mıydı' diyebilirlerdi. Ama Türkiye demokratikleşti. Artık hiç kimse bu belgeye sahip çıkmıyor, Baykal bile...

'YARGIYA GÜVENMELİYİZ'
Ama sayın Genelkurmay Başkanımız, çok doğru bir iş daha yaptı, 'Eğer aksi ispat edilirse bu soruşturulabilir' dedi. Şimdi aksini ispata yarayacak bir şey ortaya çıktıysa, bunu savcı bilir ben bilmiyorum ama bugün gazetelerde hepimiz gördük ki, bunu ihbar eden kişi ki, -içerden birisi olduğu söyleniyor-, eğer doğruysa o, isimler vererek, hatta bunu kimlerin hazırladığını söylüyor. O zaman sayın Genelkurmay Başkanımıza, yani benim nasihat etmem, tavsiyede bulunmam kesinlikle söz konusu değil, ama hem bir hukukçu olarak hem kişisel olarak böyle olaylara yaklaşım tarzım da bilindiğine göre, kesinlikle bu soruşturmanın en iyi imkanlarla yapılması ve gerçekten bu işe dahli olanlar varsa bunların öncelikle silahlı kuvvetler dışına çıkarılması ve sonra da yargılanması, haklarında da bir karar verilmesi lazım. Yargıya hepimiz güvenmek zorundayız.

Şimdi aslı ortaya çıkmışsa, nasıl çıktı, kim çakırdı, şu veya bu gazetede böyle yayınlandı diyeceğimize, sonuna kadar yargı üzerine gitsin ben de gerekli tedbirleri alacağım demesini, bu kurumun güvenilirliliği açısından, itibarı açısından lüzumlu görüyorum.

‘KURTLAR VADİSİ SENARYOLARI MÜMKÜN'
Olabilir ki birileri, hükümet ile Silahlı Kuvvetlerin arasını bozmak için böyle bir zamanlamayla böyle bir şeyi uydurmuş da olabilir. Çünkü bir mektubun içerisinde geliyor. Öyle bir şey olabilir ki, bu süreç içinde Silahlı Kuvvetlerin bir direnci vardır, o direnci yıkmaya yönelik yeni bir senaryo olarak da ortaya çıkmış olabilir. Yani Kurtlar Vadisi'nin çeşitli versiyonlarını Türkiye'de yaşamak mümkün. İyi de şu veya bu şekilde madem böyle bir iddia var, bu iddianın sonuna kadar araştırılması gerekir.

'GÖREVDEN ALINMALI'
Meclisten böyle bir belge veya bunu yazdığı iddia edilen şahısla ilgili soruşturma başlasaydı ben derhal o kişiyi görevden alırdım, açığa alırdım. En azından soruşturma neticelenene kadar bu işin kendi göreviyle olan ilişkisini keserdim. Sanıyorum saygı değer komutan bu konuda gerekli davranışı gösterecektir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...