Arınç bedelliye son noktayı koydu

Hükümet kaynaklarına dayandırılarak geçen hafta ortaya atılan “Bedelli askerlik çalışması yapılıyor” iddiasına Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç son noktayı koydu.

12.09.2011 - 16:55

Arınç bedelliye son noktayı koydu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, ''Bugün için soruyorsanız, yarın için soruyorsanız hükümetimizin gündeminde bedelli askerlik söz konusu değil'' dedi.

Hükümet sözcüsü Arınç, CHP'nin bedelli askerlik için yaptığı yasa teklifini de eleştirdi.

Gelire göre yapılması öngörülen bedelli askerliğin uygun olmayacağını dile getiren Arınç, terörle mücadele eden bir ülkede halkın büyük çoğunluğunun da askerlikten para karşılığı muafiyete sıcak bakmayacağını kaydetti.

Bülent Arınç, muhalefetin verdiği tekliflerin Meclis'te görüşüleceğini de sözlerine ekledi.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI
Bakanlar Kurulu'nun özel gündemle toplandığını belirten, güvenlikle ilgili iç ve dış gelişmelerin gözden geçirildiğini söyleyen Arınç'a, gazeteciler de soru yöneltti.

Bunlardan biri de, ''Amerika, Irak'tan çekiliyor, bu çekilmenin ardından, 'Predator' adı verilen uçakların da bölgeden gidebileceği ama o uçakların Türkiye'ye istihbarat anlamında bazı önemli bilgiler aktardığı, bu gerekçeyle de Türkiye'nin, bir üs kurulması anlamında Amerika'ya bir teklif götürdüğü haberi yer aldı, bu haber doğru mudur? Doğru ise bir yanıt geldi ei? Böyle bir üs kurulması gündemde olacak mı?'' sorusuydu.

Arınç'ın yanıtı, ''Predator'lerin ilgili, bunlar iki çeşittir. Birisi silahlı olanı, birisi silahsız olanıdır. Özellikle Türkiye'nin insansız hava araçlarından istihbarata yönelik olarak, bu tür araçlardan istifade ettiğini, istifade etmesi gerektiğini biliyoruz. Dolayısıyla Bu Predator'lerin Türkiye'ye temin edilmesi konusunda Dışişleri Bakanlığının bir çalışması olduğunu biliyorum, bu henüz sonuçlanmış değildir'' şeklinde oldu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, ''Bedelli askerlikle ilgili CHP Meclise teklif verdi. Bahçeli destek vereceğini söyledi. Yeni bir çalışma söz konusu olabilir mi?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Bu konu o kadar istismar ediliyor, iyi niyetli insanların ümitler öylesine sömürülüyor ki artık bu konuda ağzımızı açmamaya neredeyse karar verdik. Bana bu konu sorulduğu zaman, şahsi fikrimi ifade etmiştim. Ben bedelli askerliğin doğru, makul, haklı bir talep olabileceğini söylemiştim. Belli şartlar altında yaşı ilerlemiş, artık askerliği fiilen yapamaz hale gelmiş veya iş durumu itibariyle artık askerlik görevine gidemeyecek konuma gelmiş kişilerin, geçmişte örnekleri olduğu gibi, böyle bir haktan yararlanabileceklerini söylemiştim. Bu beklentide olanlar çok fazla. Bunlar olayları çok yakından takip ediyorlar.

Başında söylediğim söze dikkat etmediler. 'Bu benim şahsi fikrimdir' diye. Nasıl bir hükümet kararı haline gelebilir. Bu tür olaylarda hükümetimiz, silahlı kuvvetlerin asker ihtiyacını dikkate almaktadır. Bu her defasında böyle olmuştur.

'Bizim şu kadar askere ihtiyacımız var dolayısıyla bedelli düşünülmemeli' dendiği anda, bu ihtiyacın gerçek ve samimi olduğunu kabul eden hükümetlerimiz, her zaman silahlı kuvvetlerin talebine göre, o doğrultuda karar vermiştir.

Bu yarın başka türlü gelişebilir mi, yani ihtiyaca göre bedelli askerlik mümkün olabilir mi? Bunlar elbette insanların beklentisidir. Ama bir hükümet böyle bir karara varacağı zaman, bunu toplumda her gün sömürülmek yerine, her gün siyasetçilerin şu veya bu sebeple kullanabilecekleri bir yerde, hiçbir zaman bu beklentileri köpürtecek, bu beklentileri büyük bir ihtimal haline getirecek bir davranış içinde olamaz, olmamalıdır.''

Arınç, soruda geçen partilerin geçmişte bedelli askerliğe karşı çıktıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Ben MHP'nin de CHP'nin de o kadar vatan evladı terörle mücadelede hayatını veriyorken, şehit oluyorken, 'nasıl olur da zenginlerin çocukları bedelli askerlikle bunu yapmazlar' dediklerini biliyorum. Ama şimdi farklı bir davranışın içindedirler.

CHP öyle bir teklif veriyor ki bu bedelli askerlik olmaktan çıkıyor hatta bedelsiz askerliği yani 800 bin kişilik mevcudu olduğu söylenen Türk Silahlı Kuvvetlerinin neredeyse mevcudunu 50 bine düşürecek bir teklifle karşımıza çıkıyor. O zaman dürüst ve samimi bir soruyu kendilerine sormamız gerekir. Sizin asıl amacınız, bugün ki TSK mevcudunu çok fazla buluyor, daha profesyonel veya askerliği mecburi olmaktan çıkaracak bir düzenleme mi istiyorsunuz? Yani siz şunu mu söylüyorsunuz; 50 bin kişilik TSK mevcudu Türkiye'ye yeter, bununla ilgili düzenleme yapılsın. Bu tartışılabilir. Esasen tartışılıyor da...

Ama bedellinin arkasına sığınıp böyle bir sonuca varmak samimiyetsizliktir. Çünkü 'şu kadar parası olmayan, şu kadar bedelsiz yapsın, şu kadar parası olan şu kadar yapsın' derseniz... Belki askere gitmemek için insanlarımızın büyük bir kısmı bir yerlerden para tedarik edip, bunları verebilecek güçtedir. Bunlar toplumda farklı şekilde algılanabilir. Gerçekten, terörle mücadele eden Türkiye'de bir kısım insanların hassasiyeti, böyle bir şeye kesinlikle karşı olmaktır. Bir kısım insan da 'niye olmasın, onlar yaparken bunlar da bir şekilde yapmıyor' olabilir, 'bu da bütçeye ek gelir getirebilir, bütçede şu amaçlarla kullanılabilir' diyebilirler.

Sayın Bahçeli'nin bugün ki konuşmalarını önemsiyorum. O da geçmişten farklıdır ama Sayın Bahçeli, bazı hassasiyetlere mutlaka dikkat edilmesi gerektiğin söylüyor. Aslında şunu yapabilirler; yani kanun teklifi vermek, bu partilerin yasal hakkıdır. Kanun teklifinin kabul edilmesi, nitelikli çoğunluğa ihtiyaç duymaz. Her iki parti, ayrı ayı hatta birleşerek de bu tekliflerinin kesinleşmesi, kanun haline gelmesi için çaba da harcayabilirler. Bunları yapmamalarına hiç bir yasal engel yok. Ama Hükümetten bekleniyorsa böyle bir şey, hükümet neyi ne zaman yapacağını, kamuoyunda bu konun çok fazla tartışılmasına imkan vermeden mutlaka gerçekleştirecektir. Ama bugün için yarın için soruyorsanız, hükümetimizin gündeminde bedelli askerlik söz konusu değil.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...