Arınç: Birisi Baykal'a Atatürk derse...

Başbakan Yardımcısı, 'Peygamber kavgası'yla ilgili "Sayın Baykal'ın da fanatikleri var, kalksa birisi derse ki 'bu bizim Atatürk ne oluyor ki asıl Atatürk Baykal'dır' derse ne yapacaksınız? Yani Baykal'ı mı kötüleyeceksiniz" diye konuştu.

03.02.2010 - 15:07

Arınç: Birisi Baykal'a Atatürk derse...

MHP'li Osman Durmuş'un Başbakan Erdoğan için söylediği sözlerin ardından çıkan kavgayla ilgili tartışmaya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı.

Meclis'teki basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bülent Arınç'a bir gazeteci MHP'li Osman Durmuş'un sözlerini sordu.

Arınç, Durmuş'un söylediği sözlerin ne olduğunu sorduğu gazeteci, ''tekrar etmeye gerek var mı?'' karşılığını verdi. ''Bir daha bilelim ki  çirkinliği konusunda hepimizin bilgisi olsun'' diyen Arınç, Durmuş'un sözlerini söylemeye gazetecinin ''hicabının el vermediğini'' belirtti.

Bülent Arınç, şu açıklamayı yaptı:

''Bu çok çirkin bir sözdür. Biz haysiyetli insanlarızdır. Kendimize, eşimize, inancımıza, davamıza, yolumuza, çizgimize, Türkiye'ye, Türkiye'nin meselelerine birisi sorumsuzca laf etti mi bunun altında kalmayız. Birileri bu zaafımızı biliyor, hep o noktadan vurmaya çalışıyor. Sayın Durmuş'un söylediği sözler, birisi bir yerde ''son peygamber mi?' demiş... Bunu eline alarak CD gösteriyor. Dünyada deli de var, şizofren de var, akıllı akılsız bir sürü insan var. Manisa'da bir taksi şoförü var, kendisini mehdi ilan etti, haberiniz var mı? Bana da mesaj gönderiyor arada, 'şöyle yap, böyle yap' diye. Ben de gülüp geçiyorum. Şimdi birisi, Başbakan için böyle bir laf etmiş. Bu densizliktir,  aptallıktır, çok kötü bir şeydir. 72 milyon insandan birisi böyle bir laf edecek diye herkesin ağzını bantlayacak mıyız? Kimin nerede ne söyleyeceğini bilmek zorunda mıyız?

Şimdi her partinin fanatikleri var. Misal olsun diye söylüyorum, yeni bir tartışma başlatmak istemiyorum. Fanatik bir insan 'bu Bahçeli olsa olsa mehdidir' derse, hangi AK Parti'li milletvekili gelir de bunu Genel Kurulda söyler. Sayın Baykal'ın da fanatikleri var, kalksa birisi derse ki 'bu bizim Atatürk ne oluyor ki asıl Atatürk Baykal'dır' derse ne yapacaksınız? Yani Baykal'ı mı kötüleyeceksiniz. Böyle bir densizlik yapıldığı için bu insanları mı suçlayacaksınız. Türkiye'de birisi esrar ve eroinle yakalansa ifadesinde 'ben bunu Angele Merkel'den aldım' dese, ne yapacağız? Niçin bunları düşünmüyorsunuz.

Bunu kürsüye çıkaran insan neden düşünmüyor? Halen bunun üzerine basa basa bir şey söylemeye çalışan milletvekili, utanmıyor mu, sıkılmıyor mu, üzüntü duymuyor mu? Tayyip Erdoğan'ın ne olduğunu, inancının, ibadetinin ne olduğunu hepimiz bilmiyor muyuz? Kendisi de dün onu ifade etmedi mi? 'Son peygamberin Hazreti Muhammed olduğunu bilmiyor musunuz?' dedi. Kimse bunun dışında bir şey söylerse o kendi deliliğidir, aptallığıdır demek istemedi mi? Çok basit şeylerden siyasi rant devşirmeye çalışanlara sadece acıyorum. Bunlar çok yakışıksız şeyler.''


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...