Arınç: Esad'a destek olana yazıklar olsun

Suriye’de Ramazan ayında yapılan kanlı operasyonu “zulüm” olarak nitelendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, olaylara sessiz kalan ve destek veren Arap ülkelerine seslendi: “Yazıklar olsun.”

03.08.2011 - 15:20

Arınç: Esad'a destek olana yazıklar olsun

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin Suriye’deki olaylarla ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye'de yaşananları ''çok acı ve vahim'' olarak değerlendiren Arınç, şunları söyledi:

''Biz aynı coğrafyanın insanlarıyız. Suriye ile geçmişten bu yana ilişkilerimiz zaman zaman kötü olmuştur, ama 10 yıllık periyot içerisinde de Suriye ile vizeleri kaldıran iki ülkenin halklarının birbirine komşu olduğu bir konuma gelmişiz. İstiyoruz ki Suriye huzur içerisinde, demokrasinin erdemi içerisinde, halkının refah düzeyi daha yüksek, özgürlükler içerisinde yaşasın. Hükümetimiz benim bildiğim kadarıyla, ben Meclis Başkanlığımdan biliyorum, hükümete girdiğim günden bu yana biliyorum, bizim Suriye hükümetine veya yönetimine her zaman tavsiyemiz şu olmuştur: Halkın taleplerine dikkat edin, halkı özgürleştirin, demokrasiyi güçlendirin, demokrasinin bütün imkanlarını halkınıza açın, otokratik bir yönetim değil, demokratik bir yönetim kurun. Her zaman bu telkinler yapılmıştır.

Son olaylar başladığında Sayın Başbakanımız, Sayın Dışişleri Bakanımız hatta Sayın Cumhurbaşkanımız, Esad ile her zaman görüştüler. Özel temsilciler gitti, onlardan geldi. Bakanlar düzeyinde görüşmeler oldu. Suriye'deki olayların kansız bir şekilde, demokratik yöntemlerle çözülmesi ve reformların bir an önce başlaması konusunda kendilerine ısrar edildi. 'Bu reformları bir an önce hayata geçirmezseniz çökeceksiniz, gideceksiniz, hiç ummadığımız acı olaylar yaşanacak, aklınızı başınıza alın' denilmiştir. Ama bu gün geldiğimiz olaylar bu telkinlerden ders çıkarılmadığını gösteriyor. Şahsen söylüyorum. Bu hükümetin kararı değildir, bunu Bülent Arınç olarak söylüyorum: Şu anda Hama'da ve diğer kentlerde yaşanan olaylar tam bir zulümdür. Bu zulme gönlümüz razı değildir. Bu zulmü kim yaparsa yapsın o bizim dostumuz olamaz. Büyük bir yanlış yapıyorlar, halkına silah çeken bir ordu veya asker dünyanın hiçbir yerinde hoş karşılanmaz.

Ramazan gününde masum insanların üzerine tanklarla yürümek, hedef olarak insanları öldürmek, her gün yüzlerce insanın hayatını kaybettiği bir Suriye'yi biz düşünemiyoruz. Biz barış ve huzur içerisinde bir Suriye'yi arzu ediyoruz. O yüzden devletin başındaki Esad'dan bu zulümleri bizzat işleyenlere kadar hepsine bir Ramazan gününde Türkiye'den bir ses olarak şunu söyleyeyim: Siz zulmediyorsunuz, zalimleri Allah da kul da sevmez. Yanlıştan vazgeçin; sonra bunun altında kalırsınız. Binlerce insanın gözyaşıyla, mağduriyetiyle, masumiyetiyle ayakta kalmanız mümkün değil. Bütün Türkiye'nin temennisi inanıyorum ki bu zulme karşı haykırmaktır. Bizim inancımız zalime karşı hakikati söylemeyi en büyük cihat kabul eder. Yanlış yapıyorsunuz. Suriye'deki halkını öldürme noktasında gözünü kan bürümüş insanlar zalimlerdir. Sözümün ikinci yarısı da bu acıyı hissetmeyen komşu ülkelerdeki birilerinin duyması içindir. Size de yazıklar olsun bu zulme destek olan, zulmü görmezden gelen, haksızlıklara karşı ya etnik köken veya mezhepsel yaklaşımla sevinenler var. Onlara da yazıklar olsun.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...