Meclis Genel Kurulu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkında verilen gensoru görüşmelerinde gerginlik yaşandı.

İlişkili Haberler


Meclis Başkan Vekili CHP'li Güldal Mumcu'nun yönettiği Genel Kurul'da, MHP'li Mehmet Ekici ve Osman Durmuş'un konuşmalarının ardından kürsüye CHP'li Çetin Soysal çıktı.

Soysal'ın konuşması AKP'liler tarafından tepkiyle karşılandı ve söz hakkı istendi.

AKP'li Ayşe Nur Bahçekapılı ve Mustafa Elitaş kürsüye yürürken, Güldal Mumcu gerginlik nedeniyle oturuma 10 dakika ara verdiğini açıkladı.

Aradan yaklaşık 1 saat geçmesine rağmen Mumcu'nun Genel Kurul'a dönmeyişinin nedeni, CHP'liler tarafından şöyle açıklandı: Mumcu'nun odasına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Mustafa Elitaş girdi. İki isim Mumcu'ya tepki gösterdi. Arınç 'oturumu nasıl yönetiyorsunuz' dedi. Elitaş da Mumcu'nun üzerine yürüdü.

GÜLDAL MUMCU'NUN AÇIKLAMASI
İddialarda öne sürülen bu olaylar nedeniyle odasından çıkmayan daha sonra Cemil Çiçek tarafından ikna edilen Mumcu'nun, Genel Kurul'daki konuşması ise şöyleydi:

"Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, makam odama gelerek birleşimi nasıl yöneteceğim konusunda bana talimat vermeye kalkıştı. Bunu şiddetle kınıyorum.

Türkiye yasama, yürütme ve yargı bağımsızlığına dayanarak yürütülüyor. Şu anda yasamayı temsilen bulunuyorum ve yürütmenin yasamaya baskı yapma hakkı hiçbir zaman yok. Ama biraz önce, Başbakan Yardımcısı Sayın Arınç, makam odasına gelip, nasıl yöneteceğim konusunda bana talimat vermeye kalkıştı, bunu şiddetle kınıyorum."

Mumcu, bunun, son zamanlarda uygulanmaya konulan, yürütmenin yasama üzerindeki baskısının, ikinci tezahürü olduğunu savunarak, şiddetle kınadığını tekrarladı. ((Demokratik açılımla ilgili Meclis'te yapılan görüşmede, Başbakan Erdoğan'ın Meclis Başkanı Şahin'in odasına girerek talimat verdiği iddia edilmişti.) Mumcu, yönetimle ilgili bir tartışma varsa, İçtüzüğün belli olduğunu, usul tartışması açılabileceğini ifade etti.

"KINAYAN BİLDİRİYE İMZAYA AÇALIM''
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da ayağa kalkarak, MHP olarak, Meclisin hükmü şahsiyetine yönelik bu girişimi protesto ettiklerini bildirdi.

Vural, ''Bütün milletvekillerini ve grup başkanvekillerini, bu yapılan muameleyi kınayan bir bildiriyi hep beraber imzaya açmayı teklif ediyoruz'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da Mumcu'nun söylediklerine ilişkin ''TBMM tarihinde görülmemiş bir olay'' değerlendirmesinde bulundu.