İran'ın, PKK'nın Kandil'deki başı Murat Karayılan'ı yakaladığı ve yapılan pazarlığın ardından serbest bıraktığı iddia edildi.

Bu iddiaya ilk yorum Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi.

AK Parti grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, "Ben en başından beri bir gariplik olduğunu söylemiştim. İran'la PKK arasında pazarlık olabilir, yakında bunun kokusu çıkar" dedi.

Arınç, 2 ay önce Karayılan'ın yakalanmasıyla ilgili haberlerin yalanlanmasından sonra da "Bu olayda garip bir yön var, yakında bu konuyla ilgili farklı bir haber alabiliriz" diye konuşmuştu.

'YAKALANDI DEMEDİM'
Öte yandan, yazılı bir açıklama da yapan Bülent Arınç, Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı, ancak daha sonra serbest bırakıldığı şeklindeki iddiaların kendisi tarafından ''doğrulandığı'' yönündeki haberlerin yalan olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, kendisinin böyle bir açıklama yapmadığını kaydetti.

YILMAZ: PAZARLIK İDDİASINA TEMKİNLİ YAKLAŞIN
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise pazarlık iddialarıyla ilgili olarak "Habere temkinli yaklaşın, istihbarat birimleri teyit etmeden haberi hiçbir şekilde doğru kabul etmemek gerekir" şeklinde konuştu.

ŞAHİN: VAKTİ GELİNCE AÇIKLARIZ
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise Karayılan’ın yakalanıp serbest bırakıldığı yönündeki iddaları sora bir gazeteciye ''Vakti geldiğinde açıklarız'' karşılığını verdi.