Arınç: Kasıt yok, tuzak olabilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, 35 vatandaşın öldüğü hava harekatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

02.01.2012 - 23:38

Arınç: Kasıt yok, tuzak olabilir

35 sivilin hayatını kaybettiği hava harekatıyla ilgili şu ana kadarki en kapsamlı açıklama, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'tan geldi.

Olayın nasıl gerçekleştiğini anlatan, kasıt iddialarını net şekilde reddeden Arınç, ihmal ve zaafiyet olup olmadığının araştırıldığını, olası bir tuzağın da ihtimal dahilinde olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın ölenlerin yakınlarıyla ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'le yaptığı görüşmelerin içeriğinden bahseden ve tazminat ödemelerinin hemen yapılacağını söyleyen Arınç, şu an için kürsüden özür dilenmesinin gündemlerinde olmadığını kaydetti.

Yaklaşık 6 buçuk saat süren 2012'nin ilk bakanlar kurulu toplantısı sonrası basının karşısına çıkan Arınç'ın açıklamaları şöyle:

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ?
"Olayın meydana geldiği bölgede sınır ötesi operasyonlar yapılmaktadır. Bölgede hareketlilik sezilmiş ve bunun teröristlerin sızma hareketliliği olduğu istihbaratı alınmış. Bunun üzerine, bilgi farklı kaynaklardan teyit edilmiş ve hareketlilik insansız hava araçlarıyla takip edilmiş.

4 saate yaklaşan bir görüntünün varlığı söylenmişti ve bu görüntü, Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı arasında bugün yapılan görüşmede izlenmiştir. Tamamı izlenmese de, sayın Özel'in, grubun hareketliliğiyle ilgili bilgi sunduğunu biliyoruz.

35-40 kişilk insan grubu birerli kol düzeninde hareket halindedir ve İHA'larla kimlik tespiti mümkün değildir. Ama bölge, teröristlerin hareket halinde olduğu bölgedir. Tespitler üzerine öncelikle işaret fişekleri atılıp bölge aydınlatılmış, ardından da top atışları yapılmıştır. Grup hareketliliğne devam edince bombalama yapılmış ve sivil yurttaşlar vefat etmiştir.

"KASIT YOK"
Burada en acımasız nokta, bunun kasıtlı olarak yapılabileceği iddiasıdır ve bazı medya organlarında bu yöne başlıklar atıldı. Kesinlikle ne hükümetimiz, ne TSK ve ne de güvenlik güçleri böyle bir zihiniyet taşımaz. 'Kasıt var mı yok mu?' gündeme geldiğinde, bunun cevaplandırılması gerekmekltedir ve bunu gönül rahatlığıyla yapabiliriz: Kesinlikle kasıt yoktur.

İhmal ve zaafiyet olup olmadığıyla ilgili inceleme birkaç koldan devam etmektedir. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma başlattı. Genelkurmay da adli ve idari incelemeler yapıyor.

TUZAK VAR MI?
Böyle bir topluluğun yönlendirilmiş olması, kendilerine tuzak kurulmuş olması ihtimali olabilir. İşaret fişeği ve top atışına rağmen yoluna devam eden bir topluluk var. Birilerine ulaşarak, 'biz terörist değiliz, şuradan şuaraya gidiyoruz' denmesi mümkündür. Ama bilemediğimiz bir şekilde, kurtulanların da belirttiği üzere, ikaz olmasına rağmen bir şekilde ulaşamama, amaçlarını ortaya koyamama durumu var. Bu da ne kadar doğru inceliyoruz. Kafile var, ikazlar yapılacak ve olumlu sonuç alınamayacak. O zaman güvenlik güçleri vazifesini yapıyor...

BAŞBAKAN GÖRÜŞTÜ
Olaydan sonra taziye ziyaretlerinde bulunan bakanların ifade ettiği kadarıyla, önlenlerin yakınları vatanına milletine bağlı insanlardır. Üzüntülüdürler ancak olayı devlete yükleme söz konusu değil. Başbakan'ın yakınlar ile yaptığı telefon görüşmesinde söylenen, "Evlatlarımızı size emanet ediyoruz, ve size güveniyıoruz. Suçlu varsa ortaya çıkarın" şeklindedir. Bu da bize sorumluluk yüklemektedir.

CENAZEDEKİ ÖRGÜT BAYRAKLARI
Cenazelere örgüt bayraklarının serilmesi, yakınların istekleri değil örgüt baskısı sonucudur. Ölenlerin yakınları, daha büyük olaylar çıkmaması için bunu yapmışlardır. Kaymakama karşı saldırının da hangi amaçla kimler tarafından yapıldığı ortaya konmuştur. Ses kayıtları ve tanık ifadeleriyle bunu milletmiz öğrenmiş bulunmaktadır.

"HEMEN TAZMİNAT ÖDENECEK"
Tazminat konusu hemen yerine getirilecek. Miktarın artırılması da mümkün olaiblir.

"TEK BİR İSTİHBARAT YOK"
İstihbaratta bütün kaynakları kullanıyoruz. Sistem, hem insan hem de teknik imkanlarla sağlanan bilgilerin analizlerinin yapılması ve sonuca göre hareket edilmesi şeklindedir. Sadece MİT, Genelkurmay ya da emniyete yöneltmek doğru değil. Operasyonlar bütün bilgiler değerlendirildikten sonra olmakta.

ÖZÜR DİLENECEK Mİ?
Zaman zaman ben de özür diliyorum ama her olay karşısında da 'özür dilensin' denilmemeli. Heyet gidiyor, Başbakan ulaşıyor; vali, kaymakam, STK'lar, kanaat önderleri üzüntülerini ifade ediyorlar. Bunun için samimi olmak gerekir ve bu bizde var...

İnceleme neticesinde ihmal ya da hata söz konusu oluraa özürün ötesinde yakınlarıyla helalleşme, kucaklaşma olacağına inanıyorum. Şu anki noktada kürsüden özür beklemek olmaz."

ATALAY BUGÜN KONUŞACAK
Bülent Arınç, konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın yarın Meclis'e bilgi sunacağını da kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...