Arınç: Ladin'e 10 yıl neden göz yumuldu?

Başbakan Yardımcısı Arınç, "11 Eylül saldırısının El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğu iddia edildiğine göre, bunun üzerinden 10 yıl geçmesine bugüne kadar niçin müsamaha edilmiş veya göz yumulmuştur?" dedi.

02.05.2011 - 14:00

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesi Türkiye'de de yankı buldu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, söyleyebileceği bir kaç konu olduğunu dile getirdi:

"Pakistan'da Bin Ladin'in yakalandığı ve öldürüldüğü söyleniyor. Herhalde bir operasyon yapılmış olmalı; bu konuda Pakistan'dan bir açıklama yapıldı mı, bilmiyorum. Öncelikle Pakistan hükümetiyle ya birlikte yaptıkları veya kendilerinden habersiz operasyonun bir başka şekilde gerçekleştiği söz konusu olmalı. Bunun takip edilmesinde yarar var. Pakistan'dan yapılacak bir açıklamaya ihtiyacımız var.

Biz terörü insanlık suçu olarak görüyoruz. Terörün dini, imanı, rengi, cinsiyeti hiçbir zaman söz konusu değil. İnsanları öldürmeyi amaçlayan, gayesi ne olursa olsun, bir eylemi hoş görmememiz mümkün değil.

Ve Türkiye terörle mücadele eden bir ülke; terörle mücadele de bir ülkenin kendi imkanlarıyla başarabileceği bir konu değil. Dolayısıyla terörle mücadelenin dünyada ortak bir platform haline gelmesi, terörün tanımından başlayarak bu mücadelenin bütün ülkeler tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Biz terörle mücadele ediyoruz. Terörizmi benimsemiyoruz. Dolayısıyla bu mücadele yapılırken elbette başarılı olunmasını arzu ederiz. Türkiye'de El Kaide'nin taban bulmamakla birlikte belki bazı taraftarlarının olabileceği düşüncesiyle güvenlik kuvvetlerimiz zaman zaman operasyon yapmakta, zaman zaman gözaltına alınan şahısları sorgulamakta hatta tutuklamaktadır.

Bu örgüt veya bunun benzeri örgütler marjinal de olsa yaptıkları eylemler bugüne kadar hepimizi üzmüş ve hepimizi derin bir endişeye sevk etmiştir. Tabii 11 Eylül saldırısının El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğu iddia edildiğine göre, bunun üzerinden 10 yıl geçmesine bugüne kadar niçin müsamaha edilmiş veya göz yumulmuştur? Bunlar da kamuoyunda tartışılacak hususlardır.

Ancak gelinen sonuç umarız ki bundan sonra hiçbir terör amaçlı yapılanan örgütün başıyla, sonuyla, içindekiyle, destekleyenleriyle yaşamaması, güçlenmemesi ve barışı tehdit etmemesi. İnsana yönelik her türlü saldırıyı kesinlikle lanetliyoruz ve onunla mücadeleyi de kendimize görev biliyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...