Arınç: Murat Karayılan nerede?

TRT ve Anadolu Ajansı'nın yaptığı Murat Karayılan haberleri sorulan Arınç, 'çok büyük yanlış yok' dedi ve ekledi: O günden beri Murat Karayılan görüntüsü göremedik, nerede?..

22.08.2011 - 21:55

Arınç: Murat Karayılan nerede?

TRT ve Anadaolu Ajansı'nda sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a, bu iki kurumun geçen hafta yaptığı Murat Karayılan haberleri soruldu.

'TRT protokol haberciliğini bıraktı' diyen ve iki kurumun bu haberde nasıl bir yol izlediğini anlatan Arınç, bir noktaya da dikkat çekti.

Bu haberlerin ardından Karayılan'a ait herhangi bir görüntü ve sesle karşılaşmadıklarını belirten Arınç, "Doğrusu bir meçhulün karşısındayız'' dedi.

TRT ve Anadolu Ajansı'nın geçen hafta yaptığı Karayılan heberleri, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a soruldu.

TRT ve AA'dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Arınç'da, AK Parti içinden de dahil her iki kuruma eleştiriler yöneltildiğini ve bunu çok saygı duyulması gereken önemli bir hak olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Benim incelediğim kadarıyla, biz haber peşinde koşuyoruz. TRT'nin bu dönem bizim için en büyük özelliği habere en kolay ve en çabuk ulaşılabilmesidir. Biz TRT'de protokol haberciliğini bıraktık. Haberi nerede koklarsak ona ulaşmaya çalışıyoruz ve onu bir an önce vermek istiyoruz. Bu arada bazı yol kazaları yaşanabilir.

"DOĞRU BİR YÖNTEMDİ"
Bizim aldığımız bilgiye, istihbarata göre, böyle bir konunun olabileceği söylendiğinde TRT biraz da ihtiyat payıyla, 'yakalandı mı?' sorusuyla bunu gündeme getirdi. Önce 'belki yakalandı' daha sonra 'yakalandı mı?' şeklinde gündeme getirdi. Bu bir haber kanalı için veya ajans için doğru bir yöntemdir.

"OBJEKTİF VE DOĞRUYDU"
Şüphesiz teyit ettirilmesi önemlidir. Ancak her haberin teyit edilmesi ve bir an evvel de bu haberin teyit edilmiş şekliyle açıklanması mümkün olmayabilir. TRT uzun bir süre son dakika haberleri olarak bunu geçti sonunda da teyit edilmediğini duyurdu. Bence objektif ve doğru bir habercilik yaptı.

"İKİ NUMARALI İSİM KİMDİR?"
Arkasından AA sanıyorum Fars Haber Ajansı'na dayalı olarak, Burucerdi'nin, yani bu konularla yakından ilgisi bulunan kişinin, 'Biz PKK'nın iki numaralı ismini yakaladık' veya 'PKK'nın iki numaralı ismi elimizde' şeklinde bir beyanda bulunduğunu tespit ettik. Ajansımız bunun üzerine gitti, haberi doğrulattı. Ancak bu iki numaralı isim kimdir? Murat Karayılan mıdır, Murat Kaçmaz mıdır? Evet, adının Murat olduğu söyleniyor ama bir sürü Murat var. Hangisidir, o açıklamayı yapmadılar. Bu İran'a ait bir yöntem olabilir. Biz bunu teyit edemediğimiz için sadece bu haberi vermekle yetindik. Yani Burucerdi'nin 'PKK'nın iki numaralı ismi elimizdedir' açıklaması ile yetinmek zorunda kaldık."

Diğer kanallar ve ajansların, TRT ve Anadolu Ajansı'nı dayanak göstererek haber yapabileceklerini belirten Arınç, bu kanal ve ajansların da teyit edilmeyen bir haber olarak bu haberi kendi envanterlerine geçirdiklerini söyledi.

MURAT KARAYILAN NEREDE?
Bülent Arınç, ''Dolayısıyla siz teyit edilmemiş bir haberi niçin böyle verdi diyerek iki kanalımızı da suçlayabilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Ama biz bu konuda çok büyük bir yanlış yaptığımız kanaatinde değiliz.

Bakınız, daha sonraları PKK ile doğrudan bağlantılı olan veya bazı televizyon kanalları ile internet haberciliği yapan yerlerde 'Şimdi Karayılan açıklama yapacak' manşeti veya haberi geçmesine rağmen canlı yayınlar yapılamadı, eski görüntüler ve arşiv görüntüleri kullanıldı. Şu anda bile Karayılan'ın bizzat kendi ifadesi ile ve görüntüsüyle bir haber yapılabilmiş değil.

İşin içinde bir şeyler var ama henüz açıklayabilmiş veya görebilmiş değiliz. Hem Operasyon öncesinde ve sonrasında bize bu şahsa ait bir haber, bir ses, bir görüntü şu anda yayınlanmış da değil. Nerededir, kimlerle beraberdir, ne yapmaktadır? Doğrusu bir meçhulün karşısındayız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...