Arınç: Paket yüzde 75 olumlu karşılandı

Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kurban Bayramı'nda 9 gün tatil olacağını ve 14 Ekim Pazartesi arefe günü öğleye kadar kamu personelinin yarım gün idari izinli sayılacağını söyledi.

30.09.2013 - 18:52

Arınç: Paket yüzde 75 olumlu karşılandı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kurban Bayramı'nda 9 gün tatil olacağını ve arefe günü, kamu personelinin yarım gün idari izinli sayılacağını söyledi.

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR ÜCRETSİZ
Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca bayram tatili boyunca köprü ve otoyol geçişlerinin ücretsiz olacağını belirtti.

SURİYE TEZKERESİ
Suriye'ye yönelik 4 Ekim'de süresi dolacak olan tezkerenin Bakanlar Kurulu'nda imzalandığını kaydeden Arınç, 3 Ekim günü TBMM'de görüşüleceğini belirtti.

'TÜRKİYE'NİN ÇIKARLARINDAN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMEYİZ'
Hükümet Sözcüsü, Çinli firmaya verilen uzun menzilli savunma sistemleri ihalesi konusunda, "Biz Türkiye'nin çıkarlarından başka bir şey düşünmeyiz" dedi.

'PAKETE PEŞİNEN KARŞI ÇIKMAK MAHCUP DÜŞÜREBİLİR'
Arınç bugün açıklanan Demokratikleşme Paketi ile ilgili ise şunları söyledi:

''Siyasetçiler bugün açıklanan Demokratikleşme Paketi için ne diyeceklerdir? Meslek odaları neler söyleyecekler hemen hemen birçok konuya sizler vakıfsınız. Eğer peşin olarak yapılacak olanlara karşı çıkarsanız mahcup duruma düşebilirsiniz.

Ciddi eleştirilerden hükümet olarak istifade ederiz. Burada konuşulan hususlara bir kişi peşin hükümlü olduğu için karşı çıkabilir. İkincisi beklentisi karşılanmadığı için karşı çıkabilir. Üçüncüsü siyasi olarak karşı çıkılabilir.

'BİZİM İÇİN DEĞERLİ OLAN HALKIMIZIN NE DEDİĞİDİR'
Pakette şunlar şunlar var diyerek doğru ve yanlışları söyleyenlere şimdiden teşekkür ederiz. Unutmayalım MHP yarınki toplantısında Genel Başkan düzeyinde açıklama yapacaktır. Saygı duyuyoruz, merakla bekliyoruz. Ancak bugün grup başkanvekili PKK’nın isteğiyle paketin açıklandığını söylüyor. Çelişkiye bakar mısınız? BDP kanadından ise içi boştur. Bizim için değerli olan halkımızın ne dediğidir.

'PAKET YÜZDE 75 OLUMLU KARŞILANDI'
Şu ana kadar aldığımız haber şudur: Türkiye’nin bütün illerinde halkın nabzı tutulmuştur. Yüzde 75 paket olumlu karşılanmıştır. Yüzde 25’in içinde kısmi eleştiriler var. Bu konuda sorusu olan herkesi muhatap alarak söylüyorum. Başbakanımız net olarak şunu söyledi: 'Bu bir süreçtir. 11 yıldır attığımız adımlara ilaveten bunları yapacağız. Yarın başka adımlar atabiliriz' demiştir.

'ALEVİ YURTTAŞLARIMIZLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ HENÜZ TAMAMLANMADI'
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlığında Alevi yurttaşlarımızla ilgili çalışmalarımız henüz tamamlanmadı. Talepleri çözmeye ve halletmeye çalışıyoruz. Madem ki süreç bitmemiştir, dinamiktir; yarını beklemek varken, bardağın dolu tarafından görmeden yüzde 10’luk varsa boş kısmı hakkında konuşmayı doğru bulmuyorum."

METİN TURAN'A TWITTER UYARISI
Bülent Arınç bir gazetecinin "Mısır’da tutuklu bulunan TRT Muhabiri Metin Turan hakkında bir gelişme oldu mu?" sorusu üzerine şunları söyledi:

''Metin Turan için aklınıza ne geliyorsa hatta ne gelmiyorsa yapıldı. Mısır’ın içindeki şartlar malum, bu arkadaşımızın sadece gazeteci olmak nedeniyle değil başka nedenler de ileri sürmek suretiyle gözaltı süresini uzattılar.

'AMAN GÜZEL KARDEŞİM AKLINI KULLAN'
Sizin aracılığınızla kendisine buradan mesaj vereceğim. Metin Turan böyle tweet'ler gönderme. Türkiye senin arkanda, hükümet senin arkanda. Sen böyle tweet'ler atmaya devam edersen hakkında olabilecek başka suçlamalara da maruz kalabilirsin. Aman güzel kardeşim aklını kullan, sabırla inşallah oradan çıkmayı bekle. Böyle bir tavsiyeyi de kolay kolay kimse yapmaz.''

METİN TURAN NE YAZMIŞTI?
Mısır'da tutuklu bulunan TRT Muhabiri Metin Turan'ın Twitter hesabından uzun aradan sonra ilk mesajlar atılmış ve Türkiye'den gelen bir akrabası vasıtasıyla mesajları gönderdiğini belirten Turan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na da seslenerek kurtarılmasını istemişti.

Turan'ın hesabından atılan tweet'ler ise şöyle:

"Sevgili dostlarım, merhabalar. Bana dua eden herkese teşekkür ederim. Size Türkiye'den gelen akrabam kanalıyla ulaşıyorum. Allah'ıma sonsuz şükürler olsun, çok şükür iyiyim. Sağlığım yerinde. Hapishane şartları çok kötü. 44 gündür hapishanedeyim. Halen esir gibi tutuluyorum. 40 metrekarelik koğuşta 36 kişi beton üzerinde yatıyoruz. 2 tuvalet var banyo yok. Sayın Dışişleri Bakanım A. Davutoğlu, tutukluluk süresi uzatılması halinde burada açlık grevi başlayacak. Hapishane karışabilir. Burası kan gölüne gelmeden beni kurtarın. Türkiye'nin müttefik dostları yok mu? Birleşik Arap Emirlikleri ile temasa geçerek beni serbest bırakabilirler."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...