Arınç: Parti kontenjanları tarafsız seçilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HSYK için RTÜK modeli önerisini değerlendirdi. RTÜK modelinin uygulanabilecek formüllerden biri olduğunu söyleyen Arınç, "Parti kontenjanları tarafsız olarak seçilir" dedi.

15.01.2014 - 11:52

Arınç: Parti kontenjanları tarafsız seçilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Arınç, HSYK ile yapılacak değişiklikle ilgili "HSYK ile ilgili çalışma sürüyor. Cumhurbaşkanımızın girişimiyle muhalefetle ve başbakanla ayrı ayrı görüştüler. Başbakan da 'eğer bir anayasa değişikliği sözkonusu olursa, anlaşılırsa, bunu durdururuz' demişti. Durdurma ile teklifi geri çekmek arasında fark var. Partilerin üzerinde anlaşabileceği bir anayasa maddesinin kabulu halinde değişiklikle ilgili kanun teklifi bir noktada geçersiz olacağını söyleyebiliriz.

Formüllerden birisi de Meclis'imizin yaptığı seçimler var. Bunlardan birisi de RTÜK. Anayasa gereği Meclis'teki partilerin oy oranlarına göre kendilerine tanınan kontenjanları var. HSYK'ya seçilecek üyelerin AK Parti'li, CHP'li diye tanıtılması yanlış olur. Kontenjanlarını tarafsız, HSYK ile ilgili alanlardan seçilmesini anlamamız gerekiyor" dedi.

Arınç, El Kaide operasyonunda İHH'ya ait depolarda yapılan aramayla ilgili soru üzerine şunları söyledi:

"İlginç buluyorum. İHH legal bir kuruluştur, insani, barışcıl amaçlarla faaliyetlerini yürütmüştür. Bunu dışında bir itham varsa bilgi ve belgelerin ortaya konması gerekir. İHH'nın El Kaide ile birlikte hareket ettiği ithamın yanlış olduğunu düşünüyorum. Ancak buna rağmen eldeki bilgi ve belgelerle bir soruşturma yapılacaksa bunun hukuki usullerle yapılması gerekir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...