Arınç: Saldırıyı kimin yaptığı araştırılacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tokat’taki saldırının PKK adına işlendiğinin açıklandığını “Ancak kimin yaptığı araştırma sonucu ortayacak” dedi.

Anadolu Ajansı 11.12.2009 - 13:28

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki saldırıyla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Bülent Arınç, şöyle konuştu:

“Bizim görevimiz, bu alçakça saldırıyı yapanları bir an önce yakalayıp adaletin pençesine teslim etmek ve cezalandırılmasını temin etmektir. Olayı kim yapmıştır, niçin yapmıştır ancak bunları yakaladıktan sonra ortaya çıkabilecektir. Tokat'ın böyle bir eylem için seçilmesinin özel bir anlamı var mıdır yok mudur? Bu da soruşturma sonucunda ortaya çıkabilecektir. Bu bölge, yıllardır PKK terörünün olmadığı, ama başka terör örgütlerinin eylem yaptığı bir bölgedir. Dolayısıyla kimin yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkabilecektir.

Dün bağımsız eylem yaptığını ifade eden ve kendilerine göre Dersim ismini kullanan bir çete tarafından bu işin yapıldığı kendilerine yakın olan internet haber ajansında ortaya atılmıştır. Dolayısıyla bu eylemin PKK örgütü adına işlendiği bugün için gerçekleşmiştir. Şimdi bize düşen sıkı takip ve iyi istihbaratla yapanları bizzat yakalamak, sadece tetiği çekenleri değil, onlara bu komutu veren onlara hükmeden elleri maşaları, beyinleri de bulabilmektir. Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak.

Maalesef bu eylemi yapan örgüt, Öcalan adına yaptığını söylüyor. O zaman bugüne kadar pek çok eylem yapanlar, bugün de bu vahşice ve alçakla yedi tane askerimizi şehit etmişlerdir. O zaman onlara anladıkları dilden cevap vermek üzere onları yakalamak, bu eylemlerinden dolayı sorguya çekmek, hükümetin de adliyenin de yargının da görevidir. Biz bunların üstesinden gelecek güce sahibiz. Hiç kimsenin tedirgin olmasına gerek yok. 'Teröre teslim olduk' dersek Türkiye'de her şeyin bittiği anlamına gelir. Bunu da kimse kabullenemez.

'Demokratik açılımdan sonra böyle bir eylem oldu, her şey öyle başladı' denemez. Bir sene evvel Dağlıca'da, iki sene evvel Aktütün karakolunda da baskınlar oldu. 10-12 askerimiz şehit edildi, sekiz askerimiz kaçırıldı. Ankara'nın göbeğinde, Diyarbakır'da dershane önünde eylem oldu. Hükümet bunu sona erdirebilmek için bir süreç başlatıyor. Bence, hükümetin bu gayretlerine destek olmakta fayda var.

Türkiye 30 senedir teröre teslim olmadı bugün de teröre teslim olmaz. Hükümet ve güvenlik güçleri görevinin başında. Yedi canımızın gitmesi elbette çok büyük üzüntüdür. Ama, 7'ler, 70'ler, 700'ler, 7 binler 30 senede maalesef bu ateşin içinde yandı ve yok oldu.

PKK çirkin, rezil, ahlaksız, kalleşçe işler ve eylemler yapan bir terör örgütüdür. Yıllardan beri bu vasfıyla bilinmektedir. AK Partililerin tümü PKK'yı terör örgütü olarak bilir ve tüm eylemlerini şiddetle nefretle lanetler. Böyle bir örgütle AK Parti'yi yan yana getirmek kimsenin haddi değildir.

Saldırıyla sonrası oluşan ortamı hükümeti yıpratmak için fırsat olarak kullanan Oktay Vural ve benzerlerine Allah'tan insaf diliyorum. Bizim Oktay Vural ve benzerlerine verilemeyecek cevabımız ve hesabımız yok. Ancak, hakarette onlarla yarışamayız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...