Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Muhtarlar Derneği tarafından Manisa'daki bir restoranda verilen iftar yemeğine katıldı.

Yemek sonrası konuşan Arınç, "Kavgasız, dövüşsüz birbirimizi itham etmeden, kötülemeden, 'Yok sen vatan hainisin, sen bilmem nesin' Bunlara karnı tok milletin artık. Bu kadar ağır suçlamalarla konuştukları için artık kimse de onlara değer vermiyor. Bir iş ya doğrudur ya yanlıştır. Bir insan ya haklıdır, ya haksızdır, ya iyidir ya kötüdür.

'İyidir' derseniz sebeplerini söylersiniz, 'Kötüdür' derseniz sebeplerini söylersiniz. Ama birbirimize ağıza alınmayacak hakaretlerle Türkiye'nin önünü kesmek için insanları birbirine düşman etmek ve bunu siyasi amaçları için kullanmak amacıyla hareket ederseniz, bu ülkeye büyük kötülük yaparsınız" dedi.

Arınç, "Bir siyasi iktidar halkın desteğiyle ayakta durur, halk desteğini çekerse gider, başkaları gelir. Demokrasi dediğimiz şey de budur. Entrikasız, kansız, darbesiz, hilesiz, hurdasız, Demirel'in tabiriyle 'İşler el değiştirdiği zaman işte demokrasi vardır'. Yoksa eline silah alıp onun bunun başına sıkmak demokrasi değil. Ona buna hakaret etmek, küçültmek, itham etmek demokrasi değil. 'Ben daha iyisini yapacağım, o şöyle yapmak istiyor, ben böyle yapmak istiyorum. Benim yöntemim daha doğru, ülkeye daha faydalı' diyebiliyorsanız, elinizi öperiz. Ama 'Söyletmen vurun' taktiğiyle, 'Ağzını kapatın sakın konuşturmayın, bunlar vatan hainidir' derseniz cascavlak ortada kalırsınız, size inanacak üç tane adam kalmaz.

İyi yapanla laf söyleyen arasındaki fark buradadır. Önemli olan bir işi yapabilmek, başarabilmektir. Başarırsanız halk size destek olur, başaramazsanız halk sizden desteğini alır. Bunun Türk siyasetinde örnekleri çok görülmüştür.

Yüzde 22,5 alan parti ondan sonraki seçimde yüzde 1,5'a düşmüş, yüzde 18,5 alan 8,5'u görmüş, yüzde 15,5 alan yüzde 5,5'i zor bulmuştur. Yüzde 47'yi alan da yüzde 7'yi bulamayabilir. Yeter ki halk serbest iradesiyle, millet iradesiyle kararını versin, demokrasi buysa, biz buna varız'' şeklinde konuştu.

"BİZ ISLANMAYALIM DİYEMEZSİNİZ"
Konuşmasında ekonomik krize de değinen Arınç, ''Son 1 - 1,5 yıldır dünyada global ekonomik kriz var. ABD'de başlayan, Avrupa ülkeleriyle devam eden, Rusya ve Hindistan'a sıçrayan kriz, bankaları, finans kuruluşlarını batırdı. Dışarıda sağanak yağmur yağarken, 'Ben bundan ıslanmayayım' diyemezsiniz. Türkiye de bu sağanaktan nasibine düşeni aldı.

Eskiden ekonomik krizler içerden çıkardı, hükümet beceriksiz olurdu, içeride kavga olurdu, birbirlerine kitap fırlatırlardı, bir kriz çıkıverirdi. Şimdi krizler içerden değil, ABD'den, Avrupa'dan, Uzakdoğu'dan geliyor, biz de bundan etkileniyoruz.

Çok şükür 'Bugün dünden daha iyi, ümidimiz daha fazla, işler düzeliyor' demeye başladınız. Ben size tarih veriyorum, Allah kısmet ederse Ocak ayına kadar bu ekonomik krizin tüm etkileri silinecek, yeni yıla biz tertemiz pırıl pırıl yepyeni imkanlarla gireceğiz'' ifadelerini kullandı.