Arınç: TSK demokrasiye bağlıdır

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Sayın Genelkurmay Başkanımız veya TSK'nın üst kademesinde görev almış bütün komutanlarımızın demokrasiye bağlılığından zerre kadar şüphemiz yok'' dedi.

Anadolu Ajansı 01.03.2010 - 15:16

Suriye'de resmi temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT-Türk'ün Şam Bürosu'nun açılışını yaptı.

Arınç, açılışın ardından TRT-Türk'ün canlı yayına katılarak temaslarını değerlendirdi ve gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin bugün kurumlar arası ilişkiler açasından iyi bir noktada olduğunu vurgulayan Arınç, şunları kaydetti;

''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücü çok önemli. Bu Türkiye'nin geleneksel bir gücüdür. Biz ordu millet diye isimlendirilen bir gelenekten geliyoruz. Ama hiç bir zaman ülkeyi askerler yönetmiyor, yönetmemeli demokrasilerde. Bu sivil hükümetlerin işidir. Seçilmiş hükümetler Türkiye'nin veya kendi ülkesinin ekonomisiyle, eğitimiyle, sağlığıyla, enerji hizmetleriyle ilgilenir. Askerin de görevi hem yurt savunmasıdır hem de dış güvenliğin sağlanmasıdır. Türkiye'de bu konuda bir tartışma yok, ama geçmişten kalan bazı tortular, geçmişten kalan bazı çekişmeler ve Türkiye de maalesef çok açık iki darbe onun yanında da postmodern darbeler yaşandığı için acabalar herkesin kafasında yer ettiğine göre zaman zaman o acabalar dile getiriliyor, olabilir.

Ama ben Türkiye'de her şeyin yerli yerine oturduğunu ve demokratikleşme sürecinde de bunu daha çok özümsediğimizi düşünüyorum. Asker başkasının askeri değil, bizim askerimiz, bizim ordumuz. Onu Türk milleti büyük bir güvenle bağrına basıyor. Çünkü o ülkemizin bağımsızlığının, savunmasının temelidir, çok önemli bir görev yapıyor. Ama onun hiçbir zaman ülkeyi yönetmek, hatta sivil yönetimleri devirmek noktasında da o gözle baktığını düşünmüyoruz. Artık Türkiye o eski darbeler geleneğinden çıktı, demokratik, özgürlükçü bir hukuk devleti olarak anayasada belirlendiği gibi bu hedefe doğru büyük bir süratle gidiyor.''

Son zamanlardaki gelişmeleri herkesin anlayışla karşıladığını düşündüğünü ifade eden Arınç, ''Sayın Genelkurmay Başkanımız veya Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst kademesinde görev almış bütün komutanlarımızın demokrasiye bağlılığından zerre kadar şüphemiz yok. Son yapılan operasyonlar bir yargı operasyonudur.

Sonunda savcıların hakimlerle birlikte yasal çerçeve içinde yürüttüğü operasyonlardır. Bunlara ne benim ne bir başkasının müdahale etmesi de söz konusu değildir. Türkiye demokratikleştikçe bu tür sıkıntıları biraz yaşayacak ama sonradan her şey çok daha mükemmel hale gelecek'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...