Arınç: Varsa aklını kaçıran cuntacılık yapsın

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bundan sonra varsa bir babayiğit; darbe yapmayı aklından geçirsin bakalım. Varsa aklını kaçırmış 3-5 kişi, hala cuntacılık yapsın bakalım. Geçti o günler. Bundan sonra demokrasi var" diye konuştu.

Arınç: Varsa aklını kaçıran cuntacılık yapsın

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, partisinin Sosyal Yaşam Merkezi'nde düzenlenen Gemlik ilçe kongresinde konuştu.

Arınç, 9 yıl gibi uzun süre, istikrarla iktidarda kalmış başka hükümetin olmadığına dikkati çekerek, son seçimde 22 milyona yakın oy aldıklarını bildirdi.

Milletin, partilerden nefret ettiği, ülkede yolsuzluk, enflasyon, ekonomide krizin olduğu dönemlerde, paranın değerinin kalmadığı zamanda AK Parti'nin geldiğini vurgulayan Arınç, ''Böyle zamanda sandığa gitmek lüzumsuz hale gelmişti. Böyle zamanda AK Parti ortaya çıktı. Millet dürüstlüğe, güvene, cesaretli olmaya ve dik durmaya AK Parti'yi görerek karar verdi'' dedi. Partiyi kuranların, ilkeli, cesur, kararlı siyaset yapılmasını istediğini dile getiren Arınç, şöyle konuştu:

''Kimseden korkmadık, çekinmedik. Milletten aldığımız emaneti, korkumuzdan ortada bırakıp kaçmadık. Ortaya çıkan birçok bilgi ve belge gösteriyor ki, bu partinin de korkup kaçması için, yıkılması için, hükümetin bırakıp kaçması için çok şeyler yapılmış. Biz ısrarla, cesaretle, kararlılıkla demokrasinin gereğini yaptık, milletin emanetine sahip çıktık. Millet buna inandı. 27 Nisan muhtırasını hatırlarsınız. Cumhurbaşkanı seçmek istiyoruz, meclis başkanıyım, meclisi topladım, içerde 361 kişi var. 367 kepazeliği diye bir şey çıkardılar ve maalesef Anayasa Mahkemesi de bunu kabul etti. Biz cumhurbaşkanı seçemedik.''

Aynı günün akşamında ''böyle bir cumhurbaşkanına izin vermeyiz'' anlamında bildiri yayımlandığını belirten Arınç, şöyle dedi:

''Bu, kırılma noktasıydı. Geçmişteki hükümetlerde başbakanlar gibi acaba AK Parti de varsa şapkası, yoksa neyi var nesi yoksa toplayıp bırakıp gidecek miydi yoksa bunun karşılığını millete güvenerek verebilecek miydi- 27 Nisan gecesi saat 23.15, 28 Nisan sabahı saat 09.00... Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına bir açıklama 'otur oturduğun yerde, sen benim emrimde bir memursun. Ben nasıl cumhurbaşkanı seçeceğimi bilirim. Anayasada yazılı olan dışında bana bir şey dayatamazsın. Anayasaya uygun cumhurbaşkanı seçmek benim görevimdir. Benim işime karışma, kendi işine bak, fazla lafa da gerek yok.' Millet bunu sevdi ve AK Parti'ye alacağından daha fazlasını verdi. Yüzde 47 matematik olarak belki çok zordu ama bu cesaret ve kararlılıktan dolayı millet bereketiyle, misliyle fazlasını verdi.''


Arınç, Türkiye'de artık sosyal beraberliğin, toplumsal kardeşliğin çok iyi bir noktada olduğunu, ayrımcılığı kaldırdıklarını, insan hakları ihlallerine son verdiklerine değinerek, şunları kaydetti:

''Demokrasi düşmanlarının yargı önüne çıkmasını sağladık. Darbecileri koruyan hükümleri, sizlerin de oylarıyla referandumda kaldırdık. Şimdi 12 Eylülcüler, 28 Şubatçılar yargı önünde hesap vermeye hazırlanıyor. Çok güzel işler yapıyoruz. Siz karar verdiniz. Sizin kararınızla 26 maddesi değişti anayasanın. Geçici 15. maddesini yürürlükten kaldırdık. Bundan sonra varsa bir babayiğit; darbe yapmayı aklından geçirsin bakalım. Varsa aklını kaçırmış 3-5 kişi, hala cuntacılık yapsın bakalım. Geçti o günler. Bundan sonra demokrasi var. Bundan sonra halk iradesi, millet iradesi var. Bundan sonra sandık var, seçim var. Beğenir yüzde 50 verir, beğenmez yüzde 7'ye düşürür. Millet iradesi böyle. 99 seçimlerinde birinci parti DSP idi, yüzde 22 oy almıştı. 3,5 sene sonra 2002 seçimlerinde oyu yüzde 1,5'e düştü. MHP yüzde 18,5 almıştı, 8,5'e düştü. Anavatan Partisi 15,5 almıştı, 5,5'e düştü. Biz yüzde 32 ile başladık, yüzde 47'ye, yüzde 50'ye çıktık.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...