Arınç: YSK'nın kararına dövünüp ağlayacağız

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Yüksek Seçim Kurulu'nun referandum süresi için verdiği 120 gün kararını da eleştirerek, "Dövünüp ağlamaktan başka ne yapacağız. 6 ay demediklerine şükredelim" dedi.

Haberler 18.05.2010 - 17:44

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, YSK’nın 120 gün kararını da eleştirerek, "Dövünüp ağlamaktan başka ne yapacağız. 6 ay demediklerine şükredelim" dedi.


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı.

Akgün’ün ''CHP'nin Anayasa Mahkemesine yaptığı Anayasa değişiklik paketinin iptaline yönelik başvurusu sonucu, bazı maddeleri ayırıp paketin kalanını referanduma götürme ihtimalini'' sorması üzerine Arınç, ''Anayasa Mahkemesi’nin 28 maddelik pakette ayıklama yapabileceğini bile düşünenler varsa, buna 'pes' derim'' dedi.

Kendisinin Anayasa Mahkemesine güvendiğini vurgulayan Arınç, ''Bu referandumla ilgili gerek 'durdurma' gerek 'iptal etme' noktasındaki müracaat, başarısız bir müracaattır. Halka gitmeyi engellemeye yöneliktir. Siyaseten yanlıştır. Bu çabanın içerisinde olanlar da siyaseten biteceklerdir. Çünkü halk, kendi önüne sandık konulmasını ve bu konuda karar verilmesini bekliyor'' diye konuştu. Söz konusu Anayasa değişikliğinin, toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiğine işaret eden Arınç, bunu Anayasa Mahkemesi marifetiyle engellemeye çalışanların yanlış yaptığını savundu.

Arınç, Anayasa Mahkemesinin, kendisini düzenleyen bir anayasa değişikliği de varken ve pek çok hukukçu ''Bu konuda mahkeme karar veremez. Şeklen bakacaktır. O şekil içerisinde de bir noksanlık yoktur'' derken, bunun dışında senaryolar üretilmesini ''gayretkeşlik'' olarak gördüğünü ifade eti.

'HİÇ UMULMADIK BİR KARAR ÇIKARSA...'
Buna rağmen ''hiç beklenmedik, umulmadık bir sonuç ortaya çıkarsa'', demokrasi içinde çarelerin tükenmeyeceğini söyleyen Arınç, ''Herhalde yapılacak seçimleri engellemek ve seçimsiz bir Türkiye, Anayasa Mahkemesinin görevi içinde değildir'' değerlendirmesini yaptı.

Evrensel hukukta ''itirazı kabil olmayan'' kararların bulunmadığını dile getiren Arınç, şöyle konuştu: ''Zaten bunun için Anayasayı değiştiriyoruz. Yüksek Seçim Kurulu, şunu söylemesi lazım 'Referandumla Seçim Kanunu nasıl aynı kabul edilebilir?'' Referandum sandığı burada. Millete diyoruz ki 'Anayasa değişikliği yaptık. Şu, şu maddeler var. Memnunsan evet, değilsen hayır oyu kullan.' Seçime gidiyoruz. Diyoruz ki 'şu kadar partiler var. O partilerin şu kadar adayları var. Hangi partiyi istiyorsan onun üstüne oy kullan.' Seçimden sonra bir parti tek başına iktidar olabilir, koalisyon ortaya çıkabilir. İktidar devam eder veya değişir. Seçim, aday, siyasi partiler, iktidar, hükümet, muhalefet. Referandumda böyle bir şey yok. Ya kabul edeceksiniz ya kabul etmeyeceksiniz. Referanduma sunulan konu nedir? Anayasadaki bazı hükümlerin değiştirilmesi. Seçimde bunları sormuyoruz ki vatandaşa. Yani YSK referandumla, adayların, partilerin yarıştığı bir seçimi ister belediye seçimi ister milletvekili seçimi olsun, nasıl benzerlik bulabilir? Ama buldu. Ne yapacağız, dövünmekten, ağlamaktan başka. O zaman uyacağız buna. 2 ayda olmadı, 4 ayda olsun. Ama 6 ay demediklerine şükredelim. 4 ay sonra gideceğiz. Şikayet etme noktasında söylenebilecek tek şey de 'Hukuki bir karardır, siyasallaşmış bir karardır' demek.''

'HALK 'SANDIĞI BİZE GETİRİN' DİYOR'
Referandumun 12 Eylül günü yapılacağını hatırlatan Arınç, ''Çok hoş bir şey. 30 yıl sonra yine bir 12 Eylül günü darbeci Kenan Evren ve arkadaşlarının işbaşına geldiği gün, geçici 15. maddesi de dahil olmak üzere Anayasanın 28 maddesini 'evet' oylarıyla süsleyecek bir 12 Eylül günü'' diye konuştu. Arınç, ''Referandumdan 'hayır' oyu çıkması durumunda hükümetin gündemine seçimin gelip gelmeyeceğinin'' sorulması üzerine de ''Gelmez. Zaten onun arkasından seçime kadar da çok az bir süre kalmış olacak. Sadece bir iki aylık öne çekmek olabilir'' dedi.

Referandumda halkın 'evet' diyeceğini tahmin ettiğini kaydeden Arınç, ''Yüzde 60 dedim. Üç aşağı beş yukarı böyle bir şey olacağını düşünüyorum. 4 günden beri halkın içerisindeyim. Halk sandığı 'bize getirin' diyor'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...