Arınç: Zalimle dost olmayız

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye’de yaklaşık 20 bin kişinin öldürüldüğünü belirterek, “Geçmişte insan öldürmüyorlardı ama şimdi öldürüyorlar. Bizim zalimle dostluğumuz olmaz'' dedi.

Anadolu Ajansı 13.04.2012 - 16:58

Arınç: Zalimle dost olmayız

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uludağ Üniversitesi'nde düzenlenen ''Bölgesel Gelişmeler Işığında Türk Dış Politikası ve Kamu Diplomasisi'' konulu tartışmanın ilk bölümünü izledi.

Bülent Arınç, panelin öncesindeki açılış oturumunda yaptığı konuşmada Suriye'de yaşananları değerlendirdi.

Arınç, ''Ne oldu da bu işler bozuldu? Hiç başka bir şey düşünmeye gerek yok. Biz 7-8 senedir Suriye ile bu ilişkilerimizi en üst düzeyde ve dostça götürürken günde bin kişi ölmüyordu. 20 bin kişi şu ana kadar katledildi'' dedi.

Arınç, şöyle konuştu:

''Bir kandil gecesinde 345 kişi, 4-5 tane şehir kuşatılarak tanklarla bombalandıktan sonra -resmi rakamlarla en iyimser diyelim 15 bin civarında ama içeride olayları yaşayanlar 20 bin civarında insanın öldürüldüğünü, kaçırıldığını, cezaevine atıldığını söylüyor- iş orada bitmiştir. Bizim dostluğumuz, Suriye halkı iledir. Yönetimi ile olan ilişkimiz resmi ilişkidir. Biz onlarla iyiken onlar insan öldürmüyordu. Şimdi öldürüyorlar. O zaman zalimle dostluğumuz söz konusu olamaz.''

Bülent Arınç, Hükümet'in Suriye politikasına ilişkin eleştiriler konusunda, ''Yapacağımız şey nedir? Zulmün durdurulması, şiddetin durdurulması, silahların susturulması. Ben muhalefetinize hayret ediyorum. Temsilcileri çıkıyor basın toplantılarında konuşuyorlar, 'Ne işimiz var bizim Suriye'de? Niye burnumuzu sokuyoruz oraya? Neden şöyle yapıyoruz?' Be hey arkadaşlar, Allah'tan korkun. Burada öldürülen şu kadar insan, sizin yüreğinizi kanatmıyor mu?'' dedi.

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye diplomasi alanında yapacaklarını yapmaya çalışıyor. Ama bir taraftan da Suriye'deki halka insani yardımda bulunmayı da insanlık vazifesi olarak biliyor. Bugün 24 bine yaklaşan mülteci sayısıyla, aynı zamanda açılan koridorlardan insani yardımları Türkiye tek başına omuzluyor. Böyle büyük bir millete de bu yakışır zaten.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...