Arınç'ın sözleri mahkemeyi 'bağlamadı'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, "Kürtlerin bütün hakları verilecek" sözleri, KCK davasında Kürtçe savunma talebi için örnek gösterildi ancak mahkemeden kabul görmedi.

NTV Haber 26.12.2011 - 19:38

Arınç'ın sözleri mahkemeyi 'bağlamadı'

Diyarbakır'da görülen, 104'ü tutuklu 152 kişinin yargılandığı KCK ana davasının 30. duruşması, sanıkların büyük bölümünün katılımıyla yapıldı.

Duruşmada, Başbakan Yarcımcıları Beşir Atalay ile Bülent Arınç'ın sözleri gündeme geldi.

Arınç'ın Kürtlerin haklarının verileceği konusuyla ilgili ifadeleri, Kürtçe savunma talebi için kullanıldı.

Sanık avukatları, Beşir Atalay hakkında, "sınır ötesi ve KCK operasyonları koordinasyon içinde tartışılmış planlanmış ve yürütülmektedir" açıklaması nedeniyle mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını istedi.

Bülent Arınç'ın da, "Kürtlerin bütün hakları verilecek" sözleri örnek gösterilerek Kürtçe savunma için dikkate alınması talep edildi.

Mahkeme heyetinin bu isteklere yanıtı ise ilginç oldu. Başkan Menderes Yılmaz, "Onların konuşmaları bizi bağlamıyor, üzerimizde kimsenin baskısını hissetmiyoruz" dedi.

Sanıklar aleyhine gizli tanık ifadelerinin okunduğu duruşmada yine Kürtçe savunma krizi yaşandı. Bazı sanıkların Kürtçe savunma girişimi mahkeme tarafından engellenirken, sanıklardan Zeynel Mat'ın girişimi ise Zazaca oldu fakat buna da izin verilmedi.

Dosyadaki eksik evrakların tamamlanması için duruşma çarşamba gününe ertelendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...