Arınç'tan düzeltme: Gül'le 7 yıl

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresiyle ilgili tartışmanın fitilini ateşleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, düşüncesinin yanlış anlaşıldığını belirtti ve ekledi: Konuyla ilgili herhalde 2011 yılının başlarında düğmeye basılır...

Haberler 18.08.2010 - 01:13

Arınç'tan düzeltme: Gül'le 7 yıl

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bugün TV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Arınç'a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin görüşlerin anımsatılarak, bu tartışmayı ''parlamentonun mu YSK'nın mı bitireceği'' soruldu.

Hürriyet Gazetesi Anakara temsilcisi Metehan Demir'le sohbet havasında yaptıkları konuşmadan bu bölümün yansıtıldığın bunda da kasıtlı bir şey görmediğini belirten Arınç, 2007 Ekim ayı sonunda yapılan referandumda, Cumhurbaşkanı için geçici bir madde koyulmasından yana tavrı olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Bu nedenle bir tartışma yaşandığını belirten Arınç, "...gazetedeki haber 4 ve 5 yıla ikna olduğum şeklinde yayımlandı. Sonuç olarak böyle anlaşılabilir. Ama bugün bana sorsanız ben seçildiğimiz tarihteki Anayasa hükmünün bizim için geçerli olduğunu düşünüyorum. Bu milletvekilleri için 5 yıldır, Sayın Cumhurbaşkanımız için 7 yıldır.

Tabii Sayın Cumhurbaşkanı için tartışmalar şu noktaya gelirse '7 yılsa o zaman 7 yıl dolduğunda bir daha seçilemeyecek demektir. Hüküm böyle'. Eğer beş yılsa ikinci defa adaylığını koyacak mıdır? Amenna, bana göre koyabilecektir. Eğer mevcut cumhurbaşkanımız aday olur veya adaylığını düşünürse. Bir başkasına zaten engel yok'' dedi.

"DAHA ÇOK ZAMAN VAR..."
Arınç, "...o zaman 4 veya 5 olduğuna kim kararverecek? Onu da tartıştık biz. Bir kısmı seçim hukukuna ilişkindir. (Herhalde YSK, bir müracaat üzerine ya da kendisinden böyle bir karar alıp bunu açıklayabilir) denildi. Bir kısım arkadaşlar, (Anayasa Mahkemesine gideriz bunu yorumlasınlar onlar karar versinler) dedi. Bir kısmı (Meclis bu konuda bir karar alabilir) dedi. En sonunda herkesin kararı şu oldu. (Daha çok zaman var. Bunu tartışmayalım ve biz önümüze bakalım) denildi'' şeklinde konuştu.

Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir yasal düzenlemenin komisyondan geçtiğini ancak genel kurula henüz gelmediğini de hatırlattı.

Arınç, görev süresine ilişkin olarak, ''Geçici bir madde konulması keşke o zamanlar uygun görülseymiş. Yine de o yapılabilir'' diye konuştu.

''Son Anayasa paketine de konulabilirmiş aslında'' sözleri üzerine Arınç, ''Yani belki. Hiç düşünülmedi'' dedi.

"GÜÇLÜ OLAN FİKRE İLTİHAK EDEBİLİRİM''
Cumhurbaşkanı Gül'ün Azerbaycan'a giderken ''Ben bu tartışmaların dışındayım, ben siyasi bir konumda değilim ama belirsizlik hoş bir şey değil'' sözlerini anımsatan Arınç, şöyle konuştu:

''Yani bu belirsizliği gidermek için sanıyorum 2011 yılının başlarında herhalde bir düğmeye basılır, bir yerden. Yani bir anayasa değişikliği, referanduma gitmemesi için 367'nin üzerinde olmalı. O da diğer partilerin desteğine ihtiyaç duyulması anlamına gelir. Yasal düzenlemeyle yapılabilir mi? Yasal düzenleme tabii anayasa hükmünü içerecek şekilde gelmesi herhalde biraz zor gibi görünüyor. Ama sanıyorum 2011'in başından itibaren öncelikle meclis seçimleri daha sonra cumhurbaşkanlığı seçimleri...

Anayasa ve iç tüzükteki yazılı kurallar içerisinde bir meclis kararı bu noktada sanıyorum alınamaz. Çünkü bu tarif edilmiş. Ama bir anayasada yazılı olan bir hükmü bizim yorumlamamız veya açıklamamız sanki YSK bu konuda söz sahibi gibi geliyor. Ama ortadayım. Yani ben güçlü olan bir fikre iltihak edebilirim.''

Sayfa Yükleniyor...