Arınç'tan 'kart kurt' yanıtı

Başbakan Yardımcısı Arınç, Meclis’te yaptığı ve BDP’liler tarafından da alkışlanan konuşmasıyla ilgili MHP lideri Bahçeli’nin yaptığı açıklamaya yanıt verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.12.2011 - 20:32

Arınç'tan 'kart kurt' yanıtı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Ben Kürdüm diyenlerin eğitim ve dil hakkını vereceğiz" sözlerine, MHP lideri Devlet Bahçeli'den tepki gelmişti.

Bu tepkiye cevap veren Arınç, sözlerinin arkasında durdu:

"Anlaşılıyor ki, MHP ‘ben Kürdüm’ diyen Kürt kimliğini ifade etmek isteyenlere ‘hayır sen Kürt olamazsın, sen eskiden dağlarda yürürken kart kurt ses çıkardı, senin ismin oradan kaldı’ demek istiyor."

Bursa’daki 3. Olağan İl Gençlik Kongresi'nde gençlere seslenen Arınç'ın konuşmasında dikkat çekenler:
''Mehmet Şandır demişti ki, 'Kürt kimliğini kabul ettiği için AK Parti gafletten öte bir iş yapmıştır.' Bunu kabul etmek mümkün değil. Kalktım cevabını verdim. Sayın Bahçeli beni eleştirmiş. Benim sözlerim ne kadar gerçekse, sayın Bahçeli'nin sözleri ne kadar ağır olmasına rağmen o da başka bir gerçek.

Biz bu ülkede yaşayan ve kendini Kürt kimliğiyle ifade etmek isteyen her kardeşimize her yurttaşımıza saygı duyuyoruz. Onun kimliğine insan olduğu için saygı duyuyoruz. Ama diyor ki MHP, 'ben Kürdüm' diyen ve kendini Kürt kimliğiyle ifade etmek isteyenlere, 'Hayır sen Kürt olamazsın. Sen dağlarda eskiden yürürken (kart-kurt) diye ses çıkardı. Senin ismin oradan kaldı' demek istiyor. Veya MHP, 'Sen dağ Türküsün sen bilmezsin.' veya (Sen 'Kürtüm' de ama arkasından ben 'Türküm' diye ilave et) demek istiyor. Aramızdaki fark bu.

Sadece Kürt kimliğine dayanamayan MHP gelsin Bursa'daki bu güzel tabloyu görsün. Bursa'da istediği semte gitsin, istediği evin kapısını çalsın, istediği sokakta kahvede çay içsin ve herkese 'nesin?' diye sorsun. Kürt kimliğinden daha fazlasını bulacaksın. Şimdiden duyacaklarına hazır olsun sayın Bahçeli ve arkadaşları. Allah diyor ki; 'ben sizleri şube şube, kabile kabile yarattım. Birbirimizle tanışın birbirinizle dayanışma içinde olun.' Allah'ın kabul ettiği bir yaradılışı haşa, 'sen o olamazsın' diye tersine çevirmek insan hakkı tanımamaktır.''

— ''Terörle mücadele ayrı bir şey. PKK bir terör örgütü. Elbette mücadelemiz devam edecek. Anayasal çerçevede bu ülkede kendilerini kendi kimlikleriyle ifade etmek isteyen herkese insan hakkı olarak değer vereceğiz. Eşit yurttaşlarımız olarak bakacağız..."

— ''Devlet iki yüzlü olamaz. Derin devlet, ortadaki devlet gibi kavramları kabul etmiyoruz. Devletin bir tek yüzü vardır o da hukuktur. Hukuktan başka bir şeyi tanımadık. 55 mafya ve çeteyi çökerttik. Hepsi adliye önünde, hepsi hapis cezalarıyla, cezaevlerinde tutularak bugünlere geldik..."

— '''de kapalı karanlık odalar arkasında yanlış işlerle, suç işlemekle meşgul olanların hesap verdiğini görüyoruz. Bu AK Parti döneminde oldu. Bizim 9 yılda aydınlatamadığımız faillerini yargıya teslim edemediğimiz şu an tek bir olay vardır, o da Necip Hablemitoğlu olayıdır. İktidara geldik 9 gün sonra bu şahsı öldürdüler. Herhalde çok karanlık bir olay ki, şu ana kadar aydınlatılamadı. Ama inşallah onu da bütün failleriyle adaletin önüne çıkaracağımız günler yakındır. Bunun dışında, kim suç işlemişse 30 saat içinde cehennemin dibine gitse bulup yargının önüne çıkardık."

— "Son anketler yüzde 55 gösteriyor AK Parti'yi. CHP yüzde 19, yüzde 16'ya yaklaşmış MHP'yi gösteriyor, yüzde 6 BDP'yi gösteriyor. Bunların hepsini topla ikiyle çarp, karekökünü al, bizimle aynı görünmüyor.''

GENÇLERE UYARI
Konuşmasının uzun süre 'Recep Tayyip Erdoğan' şeklinde tempo tutularak kesilmesi üzerine Arınç, ''Meclis başkanlığından kalma huyum var. Böyle sık sık ve sayısı belli olmayan şekilde tezahürat yapmak doğru değil. En fazla 3 kez tekrar edeceksiniz ve böyle her kelimenin arkasından alkışlamayacaksınız. O zaman konuşmamıza gerek kalmaz. Yeri gelince alkışlayın, beğenmezseniz sessiz kalın. Beğendiklerinizi takdir edin, ama üç kez tekrar edin'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...