Arınç'tan MGK açıklaması

“Gülen’i bitirme kararının MGK’da alındığı” iddialarına yanıt veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bu karar alınmış olsa bile, sadece hükümete tavsiye edilmiş olabilir. Hükümet de bunu kesinlikle yerine getirmemiştir” dedi.

28.11.2013 - 13:09

Arınç'tan MGK açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç, bir soru üzerine Taraf gazetesinin "Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı" başlıklı haberini değerlendirdi.

Arınç, şu ifadeleri kullandı:

2004'ü bırakın, biz 2002 sonunda AK Parti olarak iktidara geldik. 11'inci yılımıza girdik. 11 yılda bu MGK’da kabul edildiği varsayılan konuların hiçbiri gerçekleşmediği gibi, bunun tam aksine, dindarları, dini toplulukları, bireysel olarak insanları rahatsız edecek, onları takip altına alacak, onlarla ilgili olumsuz birtakım çalışmalar yapacak hiçbir şey yapmadık.

Aksine bütün ayrımcılıkları ortadan kaldırdık. Eskiden 'Kırmızı Kitap' olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ni tamamen değiştirdik. Orada irtica bir tehlike, bir yeşil tehlike, bir iç tehdit olarak görülürken; bu, AK Parti hükümetleri döneminde kabul edilmedi ve değiştirildi. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde irticayı iç tehdit olmaktan çıkaran bir hükümet nasıl olur ki böyle yazılı olduğu şekliyle böyle bir şey yapsın.

Bizim 11 seneden beri yaptıklarımız ortadadır. Hiç kimseden en ufak bir şikayet gelmemiştir. Dindar olanlar ile dindar olmayanlar arasında hiçbir ayrımcılık yapılmadığını, birilerinin farazi olarak kabul ettiği düşmanlıkların tamamen ortadan kalktığını gösteriyor.

Böyle bir karar alınmış olsa bile, bu sadece hükümete tavsiye edilmiş olabilir, hükümet de bunu kesinlikle yerine getirmemiştir. Biz, 11-12 yönetmeliği geçersiz saydık. Bunların şahidi olan bir başbakan yardımcısı olarak böyle bir şeyin gereğinin kesinlikle yapılmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Taraf gazetesi bunu nereden temin etti, böyle bir şeyi niçin başlığa çıkardı, bunun son gelişmelerle yakından ilgisi var mıdır yok mudur bunu da kamuoyu rahatlıkla takdir edebilir."

KAMER GENÇ'E: KLİNİK VAKA
Bülent Arınç, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşmasına yaptığı sözlü müdahaleyle de değindi.

Genç'in saygısızlık yaptığını dile getiren Arınç, şöyle konuştu: “"Yapılan işi görüp de 'Kamer Genç haklıdır' diyecek, aklından zoru olan bir insanı düşünemiyorum. Bu çok büyük bir saygısızlıktır ama bu insanın karakterinde bu var. Sadece hanımefendilere karşı değil, düşman bellediği, özellikle AK Partililerden kim olursa olsun, her yerde, her fırsatta hakaret etmeyi kendisine görev sayar. Bu, çarpık bir ruh halidir, klinik bir vakadır. Kendisiyle geçmişte davalı olmuş ve kendisine tazminat ödemiş bir insan olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; kenarda köşede biraz haram para olsaydı onu tazminat karşılığı kendisine ödemek için size çok şeyler söyleyebilirdim ama sadece maaşım var, o da helal para. Başka ne söyleyebilirim. Allah ona akıl versin, izan versin, biraz utanma duygusu versin. Başka ne söyleyeyim. O kişi hakkında herkes bunları söyler. Kimisi kapalı yerde söyler, kimisi açık yerde söyler ama aslında yapılması gereken bir tek şey var; o da partisinin, onun hakkında bu tür sözlere, bu tür hakaretlere razı olmadığını ifade etmesi gerekir. Partiden atmayacaklarını biliyorum. Çünkü birileri onu AK Parti'ye karşı bir hakaret makinesi olarak kullanmak istiyor. Ondan başka da bu işe hazır bir ikinci insan bulamazsınız ama bir ana muhalefet partisine böyle bir milletvekili yakışmıyor. Umarım gereğini, en azından kulağını çekerek yaparlar."

YENİ PARTİ İDDİASI
Arınç, ''Yeni parti kurulma iddiaları var, hatta sizin de adınız geçiyor, bu konuda ne söyleyeceksiniz ' sorusu üzerine, ''Bu, saçma sapan bir şey. Ama bakarsınız Bursa'dan böyle bir şey, böyle bir oluşum yaparlar. Yani bu gazetelerde yazılanlara, çizilenlere bakarsan buradan her şey yapılabilir. Ama bereket ki, bunları yazanları da kimse okumuyor ve kıymet vermiyor. Biz çok şükür siyasi çizgisi belli olan insanlarız. Düşe kalka geldik ama dosdoğru geldik. Bizden bir şey beklemesinler'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...