Arıtman: Etnik kimlik açıklaması istemedim

Cumhurbaşkanı Gül'ün ailesinin Türk ve Müslüman olduğunu açıklamasını değerlendiren CHP'li Canan Arıtman, "Etnik kimliğini açıklamasını istemedim"  dedi.

Haberler 21.12.2008 - 16:03

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, partisinin 14. Olağanüstü Kurultay’ında gazetecilerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün etnik kökeniyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yazılı bir açıklama yapıldığı ifade edilerek, değerlendirmesinin sorulması üzerine, etnik kökenlerin onur duyulması gereken bir özellik olduğunu vurguladı.

Özellikle kamu görevi yapanlar açısından hiçbir ayrımcılık yapmadan görevlerin yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Arıtman, şöyle konuştu:

“Kamu görevinde bulunan kişiler etnik hiçbir kimliği görme ve kayırma hakkına sahip değildir. Bu topraklar üzerinde bu devlet üzerinde oynanan

oyunların yaşama geçmesini sağlayacak destekleriniz oluyorsa bu söylenir, bunu söylemekte siyasetçilerin görevidir. Ben Cumhurbaşkanı’ndan etnik kimliğini açıklamasını istemedim. Ben Cumhurbaşkanı’ndan yemin ettiği anayasayla ona verilmiş görevi, yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve milletini koruma, kollama görevini yerine getirmesini istiyorum. Ben Cumhurbaşkanı’nı göreve davet ettim.”

“Topluma uyan ve vatana millete sahip çık mesajı vermeye çalıştığını” savunan Arıtman, “Mesajı herkesin aldığını anlıyorum” dedi.

Sayfa Yükleniyor...