Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Germiyan Kampüsü önünde önceki gün karşıt gruplar arasında çıkan kavgada Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Hasan Şimşek, sınıf arkadaşı Mehmet Tuğrul tarafından kalbinden ve çenesinden bıçaklanarak öldürülmüştü.

Polis, Mehmet Tuğrul ile birlikte olaya karışan S.T., Ö.O., M.S.G., V.İ., S.B., M.A., E.G., S.A. ve A.E.A. adlı toplam 10 öğrenciyi gözaltına almıştı. 10 şüpheli dün gece çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Kütahya E tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Sınıf arkadaşı Hasan Şimşek’i bıçaklayarak öldüren Mehmet Tuğrul ifadesinde kampüsten dışarı çıktığında bir grup ülkücü gencin saldırısına uğradığını öne sürdü. Saldırıdan kurtulmak için bıçak çektiğini ve “Üzerimde bomba var. Yaklaşmayın, patlatırım” dediğini anlatan Mehmet Tuğrul, grubun kampüs önündeki otobüs durağına doğru yöneldiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Grup üzerime yürüyünce bıçağı hedef göstermeden rastgele salladım. Bıçağı sallarken kalabalığın arasındaki sınıf arkadaşımı görmedim. Onu öldürdüğümü gözaltındayken öğrendim. Çok pişmanım. Onun ölümüne çok üzüldüm.”

Milliyet gazetesini haberine göre tutuklanan Mehmet Tuğrul’un 3 yıl önce Diyarbakır’da PKK lehinde yazıların bulunduğu pankartı açmak, araç kundaklamak ile toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet olaylarına karıştığı bildirildi.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada ise öldürülen Hasan Şimşek’in kavga eden gruplarla bir ilgisinin olmadığını, durakta otobüs beklerken bıçaklanarak öldürdüğünü belirtti. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“İlimiz Dumlupınar Üniversitesi Germiyan Kampüsü girişinde iki grup öğrenci arasında meydana gelen kavga olayında, otobüs durağında bekleyen ve herhangi bir grup ile ilişkisi olmayan Hasan Şimşek isimli öğrencinin almış olduğu bıçak darbeleri sonucunda yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili olarak; Söz konusu eylemi gerçekleştiren şahısları ele geçirmek amacıyla yapılan çok yönlü operasyonlar sonucunda; Olay ile ilgisi olduğu tespit edilen M.T, S.T., Ö.O., M.S.G., V.İ., S.B., M.A., E.G., S.A., A.E.A., isimli şahıslar olmak üzere toplam (10) kişi yakalanarak gerekli işlemlerin yapılmasından sonra çıkarıldıkları ilimiz adli makamlarınca, ‘Kasten adam öldürmek ve silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarından tutuklanarak cezaevine konulmuşlardır.”