NTV

Aromaterapi ile bütünsel annelik

Türkiye

Ayşe Tolga, aromaterapi yağlarının faydalarını, annelik ve hamilelikte kullanımını yazdı.

Holizm Bütünsellik Yunanca Holos yani bütün olmaktan gelir Modern Batı tıbbının aksine Tamamlayıcı Tıp semptomla ilgilenmez. Her hastalığın izini sürerek kalıcı olarak hastalığa neden olan nedenlerle ilgilenir. Bunları yok etmekle ilgilenir. Bütünsel yaklaşım bu nedenle önemlidir. Aromaterapi aromatik bitki özlerinin ruh, beden ve zihin dengesi için kullanıldığı doğal bir tedavi metodudur. Aromaterapi yağları bitkinin yüksek miktarlarda ( kilolar ve tonlardan bahsediyoruz) toplanıp, kazanlarda damıtılarak elde edilen ve bitkinin tüm canlı yapısına, aynı zamanda da çok yüksek farmakolojik ve kimyasal içeriğe sahip özüdür.

Bütünsel Annelik

Kadına bahşedilen en büyük hediyelerden biri olan hamilelik, kadın vücudunda meydana getirdiği inanılmaz değişimlerle bizi şaşkınlığa sürüklüyor. Hormonal,kimyasal ve fiziksel değişimler hamileliğe uyum sürecindeki kadında pek çok sıkıntı yaratabiliyor. İşte bu sıkıntılarla doğal ve kolay yollardan şifa getirmek için aromaterapi çok faydalı bir yardımcı. Bir anne olarak, lohusalıkta, hamileleliğimde aromaterapiyle fiziksel ve zihinsel pek rahatsızlığın üstesinden geldiğimi sizlerle paylaşmak isterim. Ancak aromaterapiyi güvenli bir şekilde kullanabilmek icin bir kaç önemli noktayı öğrenmemiz gerekiyor.

Çözelti Miktarları Ve Kullanım Yerleri:

Biraz önce de bahsettiğim gibi saf aromaterapi yağları çok yüksek konsantre yağlardır ve kullanılırken mutlaka taşıyıcı yağda seyreltilerek kullanılmaları gerekmektedir. Taşıyıcı yağ ya da baz yağ ise bitkisel ve daha yoğun olan, saf aromaterapi yağının içine karıştırıldığı yağdır. Genelde soğuk pres yöntemiyle elde edilen organic yağları tercih etmenizi öneririm. Zeytinyağı, tatlı badem yağı, kayısı çekirdeği, ayçiçeği, susam, jojoba ve hindistan cevizi yağları taşıyıcı yağlara örnektir.

Eğer profesyonel bir aromaterapist tarafından önerilmediyse hamilelik için uygun doz % 2 'lik orta dozdur. Yani 3 yemek kaşığı taşıyıcı yağa 18 damla saf aromaterapi yağı, nerede kullanmak isterseniz isteyin sizin formulünüzdür. Eğer küvetinizde, banyoda kullanacaksınız 37 dereceyi geçmeyen banyoda, 6 damla aromaterapi yağı yeterlidir.


Hamileliğiniz ve Sonrasında Bebek Bakımında Ailecek Kullanabileceğiniz Saf Aromaterapi Yağları
Aşağıda hamilelikte, doğumda ve lohusalıkta sonrasinda da İlk Yardım aromaterapi dolabinizin olmazsa olmazı olarak kullanılabilecek bazı saf aromaterapi yağlarının terapötik etkileri ve faydalarını bulacaksınız:

Bergamot: Ağrı kesici, antiseptik, antidepresan, canlandırıcı ve tazeleyici. Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan sistit sorununda yardımcı.

Roma Papatyası: Antiseptik, ağrı kesici , iltihap giderici and spazm çözücü, Kas ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısında yardımcı. Hazımsızlığa iyi.

Servi: (5.aydan sonra) Antiseptik, spazm çözücü, ödem giderici diüretik. Hemoroit, varis ve dolaşım sorunlarında faydalı.

Okaliptüs: Antiseptik, antibiotik, Ağrı kesici, iltihap giderici, antiviral. Üst solunum yolları temizleyici.

Frankincense/ Günlük: Antiseptik, ödem giderici , sinir yatıştırıcı, ısıtıcı.?Itır (3 . aydan sonra) Antiseptik, antidepresan, ödem giderici, canlandırıcı ve tazeleyici. Bacak ağrılarını hafifletir, dolaşım sorunlarında faydalı.

Greyfurt: Dolaşım sorunlarında faydalı, canlandırıcı ve tazeleyici, ödem giderici, sindirime yardımcı, lenf dolaşımını uyarıcı. Su atıcı.

Lavanta: Antiseptik, antibiotik, ağrı kesici, antidepresan, genel iyileştirici, rahatlatıcı. Hamilelikte ağrı, sancı giderilmesinde yardımcı. Su atmaya yardımcı. Hücre yenilenmesini tetikler, çatlak ağlarında kullanılır.

Limon: Antiseptik, antibakteriyel, antifungal, Dolaşım sorunlarında faydalı, uyarıcı, tonik. Varis oluşumunu engelleyici. Sabah bulantılarında rahatlatıcı.

Mandalina: Antiseptik, tazeleyici, tonik, rahatlatıcı. Ödem tutmasında etkili.
Neroli Antiseptik,kuvvetli antidepresan, uyku problemleri ve sinirsel dengesizliklerde çok iyi. Spazm çözücü, iltihap giderici. Çatlak yağlarına öerilen iyi bir cilt dostu.

Paçuli: Antiseptik, antidepresan, iltihap giderici. , sinirsel sakinleştirici.
Acı Portakal Antiseptik, antidepresan, sinirsel sakinleştirici, tazeleyici. sedative, doğum öncesi- sonrası depresyonunda çok etkili.

Gül Ağacı: Antiseptik, sinirsel sakinleştirici Sandal ağacı Antiseptik, iltihap giderici. antidepresan, ,sinirsel sakinleştirici. Sistit tedavisinde etkili. Akne problemlerinde etkili. Sebum dengesini sağlayarak yağlanmayı engeller.

Çay Ağacı: (Tea Tree) Antibiyotik, antiseptik, antifungal, antiviral,dezenfektan. Vajinal mantar ve akıntı tedavisinde etkili. Cilt temizliğinde bakteri öldürücü.

Ylang Ylang: Antiseptik, antidepresan, afrodizyak, sinirsel sakinleştirici, tansiyon düşürücü.

Bu yağların fonksiyonlarını size belirttiğim çözelti oranları ölçüsünce masaj yağlarında, banyoda ve buhar banyolarınızda kullanabilirsiniz. Size bir sonraki yazıda hamilelik ve doğumda kullanmanız için bir kaç reçete vereceğim. Bu karışımları kendinizin hazırlaması size ayrı bir mutluluk verecektir. Hepimizin kendi iyiliğimizden ve sağlığımızdan sorumlu olduğu bilincinin yerleşmesi, özellikle bu dönemde siz anne adaylarının daha da fark etmesi gereken önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum. Bu yağları kullanırken her zaman bildiğiniz alerjilerinizi göz önüne almanızda fayda vardır.

www.dogalterapilerakademisi.com