Artık en çok telefon satıyor

Dünyanın en büyük bilgisayar (PC) üreticisi olan Lenovo, son verilere göre  ilk defa PC’den çok akıllı telefon sattı.

14.08.2014 - 16:42

Artık en çok telefon satıyor

Çin merkezli teknoloji devi Lenovo, tarihinde ilk defa akıllı telefon satışlarının bilgisayar satışlarını geride bıraktığını açıkladı.

Şirket tarafından yayımlanan ikinci çeyrekte yaptığı satışları kapsayan rapora göre, bu dönem içerisinde 14.5 milyon bilgisayar satan Lenovo, 15.8 milyon akıllı telefon satarak kendi rekorunu kırmış oldu.

Lenovo ve Huawei gibi Çin merkezli teknoloji şirkteleri, son yıllarda akıllı telefon pazarındaki yerlerini sağlamlaştırırken aynı zamanda  Güney Kore’li Samsung’a da bu bölgede büyük bir darbe vuruyorlar.

Uzmanlara göre, Çin merkezli teknoloji şirketlerinin akıllı telefon satışındaki artışlarının ana sebebi rakipleriyle benzer özelliklere sahip akıllı telefon modellerini daha ucuza müşteriyle buluşturabilmeleri.

Buna ilaveten Lenovo’nun 2014 yılında Motorolla’yı bünyesine katması şirketin akıllı telefon satışında artış gösteren grafiğine etki etmişe benziyor.

Lenovo, 2012 yılında Google tarafından 12.5 milyar Dolar (28 milyar TL) fiyata satın alınan Motorola'yı iki sene sonra neredeyese bir önceki fiyatının 5’te 1’ine, 2.9 milyar Dolar (6.1 milyar TL) karşılığında bünyesine katmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...