Artvin'de sel nedeniyle 8 kişi hayatını kaybetti

Artvin'in Hopa ilçesinde son 50 yılın en şiddetli yağışı sel felaketine yol açtı. 8 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi kayıp. Sel nedeniyle 4 katlı bir bina çöktü, heyelan nedeniyle yollar ulaşıma kapandı. Bazı köylerde mahsur kalanlar var. Arama kurtarma çalışmaları için ekipler devrede.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 28.08.2015 - 19:30

Artvin'de sel nedeniyle 8 kişi hayatını kaybetti

ARTVİN'DE SEL FELAKETİ / FOTO GALERİ 
BAKAN AÇIKLADI: 8 ÖLÜ, 1 KAYIP

Artvin, tarihinin en büyük sel facialarından birini yaşadı. Kentin farklı noktalarında yaşanan seller ve Hopa’da bazı evlerin çökmesi sonucu tam 8 kişi hayatını kaybetti. 1 çocuk ise sel sularına kapılarak kayboldu.

Artvin’de sel felaketinde 8 kişi hayatını kaybetti, 1 çocuk ise sel sularına kapılarak kayboldu. Kayıp çocuk için arama çalışmaları sürerken, bazı bölgelerde mahsur kalanlara da ulaşılmaya çalışıldığı öğrenildi.

Faciaya ilişkin son açıklama, Hopa'ya giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'dan geldi.

HAYATINI KAYBEDEN 8 KİŞİNİN İSİMLERİ AÇIKLANDI

Hacer Kara (56), Altan Kara (60), Funda Toksoy (41), Sabri Acıbadem (41), Nermin Demir (59), Emniyet Gedik (55), Ünsal Gedik (41), Erdal Eren Gedik (17).

HOPA’DA METREKAREYE 225 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Metrekareye Hopa’da 225, Borçka’da 161,7, Arhavi’de ise 128 kilogram yağış düştüğünü duyuran Vali, yağışın etkisinin zaman zaman azalsa da gece boyu devam edeceğini ifade etti.

AFAD EKİBİ ARTVİN’E GÖNDERİLDİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sel faciasının yaşandığı Artvin’e 31 kişilik uzman ekip gönderildiğini duyurdu. AFAD’dan yapılan açıklamada, “Kayıp 2 vatandaşımızı arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Meydana gelen afetler dolayısı ile Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 31 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi olay yerinde görevlendirilmiştir. Samsun'dan 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi de Genelkurmay Başkanlığı'na ait hava aracı ile olay yerine gönderildi. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 1 adet helikopter de Samsun'dan bölgeye sevk edildi. Ayrıca, Doğu Karadeniz Bölgesinde meydana gelebilecek aşırı yağışlara karşı; bölgedeki tüm İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiştir” denildi.

BAZI BÖLGELERE ELEKTRİK VERİLEMİYOR

Öte yandan, kentin bazı bölgelerine elektrik enerjisi verilemediği, bazı yolların da kapalı olduğu ve bu yolları açmak için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü kaydedildi.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Artvin'de meydana gelen sel afeti nedeniyle Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 31 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi olay yerinde görevlendirilmiştir. Samsun'dan 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi de Genelkurmay Başkanlığı'na ait hava aracı ile olay yerine gönderilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 1 adet helikopter de Samsun'dan bölgeye sevk edilmiştir.

Ayrıca, Doğu Karadeniz Bölgesinde meydana gelebilecek aşırı yağışlara karşı; Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Ardahan, Kars, Artvin, Trabzon ve Rize İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiştir.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, halihazırda Artvin Hopa İlçesinde m2'ye 182 kg yağış düştüğü bildirilmiş olup Meteoroloji radarından alınan bilgiler çerçevesinde yağışların saat 19:00 sularında azalacağı değerlendirilmiştir.

AFAD’DAN BİR AÇIKLAMA DAHA

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, "Artvin ilinin Arhavi ve Hopa ilçelerinde bugün öğle sularında başlayan aşırı yağışlar nedeniyle sel afeti ve heyelanlar meydana gelmiş, 7 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Artvin’de meydana gelen sel afeti nedeniyle Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 31 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi olay yerinde görevlendirilmiştir. Samsun’dan 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi de Genelkurmay Başkanlığı’na ait hava aracı ile olay yerine gönderilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 1 adet helikopter de Samsun’dan bölgeye sevk edilmiştir. Ayrıca, Doğu Karadeniz Bölgesinde meydana gelebilecek aşırı yağışlara karşı; Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Ardahan, Kars, Artvin, Trabzon ve Rize İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiştir. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, halihazırda Artvin Hopa İlçesinde m2’ye 182 kilogram yağış düştüğü bildirilmiş olup Meteoroloji radarından alınan bilgiler çerçevesinde yağışların saat 19:00 sularında azalacağı değerlendirilmiştir. Başbakanlık AFAD, gelişmeleri 7/24 takip etmektedir" denildi.

“1 ÇOCUĞUMUZ KAYIP VE ARAMA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Artvin Valisi Kemal Cirit, “Şuana kadar 7 vatandaşımızı kaybettik, 1 çocuğumuz kayıp ve arama çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin’de yaşanan sel felaketi ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vali Cirit, “Ara ara heyelanlı sahalarda ve kaya düşmeleri yaşadığımız bir alanda bulunmaktayız. Şuana kadar 7 vatandaşımızı kaybettik, 1 çocuğumuz kayıp ve arama çalışmalarımız devam ediyor. Bir evimizdeki vatandaşımıza ulaşmak için çaba sarf ediyoruz. Daha önce 8 olarak açıkladığımız kaybımızı bir vatandaşımız daha sonra hayata döndürüldü. Bunun için sevinçliyiz ama maalesef 7 vatandaşımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Şuan için Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız arayarak hem başsağlığını hem de taziye dilediklerini ilettiler. Bir de görevli ve yetkili olan kurumları talimatlandırdılar. Şuan için 22.30’da Başbakanlık uçağıyla da Sayın Orman Bakanımız Trabzon’a iniş yapacaktır. Orman Bakanlığı'na ait diğer komşu illerimizle birlikte bütün iş makineleri bölgemizdeki Hopa’ya sevk edilmiş durumdadır” dedi.
Hopa’da rekor denilebilecek bir yağış gerçekleştiğini söyleyen Vali Cirit, “Yağmurda görüldüğü üzere ara ara devam etmekte. Çalışmalarımızı etkileyen ciddi bir durum söz konusu olmaz ise sabaha kadar bu trafik akışını sağlayacağımızı ümit ediyorum. Şuan gün içerisinde Hopa’ya son dönemin rekor denilebilecek yağışı gerçekleşti. Metrekareye 261 kilogramlık bir yağış düştü. Şuan için küçük aralıklarla Artvin-Hopa arası trafik geçişlerine müsaade ediyoruz, ama her aracın geçebileceği söz konusu değil. Sabaha kadar yeniden bir heyelan yaşamazsak burayı açabileceğimizden ümit ediyorum” diye konuştu.

Kayıp olan diğer kişinin ise bulunduğu bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...