Aşı için kafalar karıştı

10’dan fazla can alan domuz gribine karşı aşı çalışmaları sürüyor. Sağlık Bakanı aşı olurken, Başbakan Erdoğan aşı yaptırmayacağını açıkladı. Zirvedeki bu görüş farklılığı, aşı konusunda kafaları iyice karıştırdı.

03.11.2009 - 19:26

Aşı için kafalar karıştı

Türkiye’de domuz gribine karşı aşı çalışması, ölümler ve tartışmalar ortasında başladı.


Aşıların etkili olmadığı ve yan etkisinin olduğu iddia edilirken; Sağlık Bakanlığı, zorla aşı yapılamayacağını açıkladı.

Aşı olmayacağını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu konuda Sağlık Bakanım ile aynı düşünmüyorum. ‘Muhakkak yaptırmanız gerekir' diye böyle bir kampanyanın sürdürülmesi yanlış” dedi.

AKDAĞ: BAŞBAKAN'A AŞI YAPILIRSA...
Başbakan Erdoğan’ın bu sözlerinin üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aralarında görüş ayrılığı olmadığını savunarak, “Sayın Başbakan aşı olması gereken grubun içinde değil. Kendisine aşı yapıldığında eleştiriler gelecektir” diye konuştu.

BAHÇELİ DE AŞI OLMUYOR
Aşı olmak istemediğini açıklayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Gerekli görmüyorum” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ FARKLI DÜŞÜNÜYOR
Aşı konusunda milletvekilleri arasında da bir görüş birliği yok.

Eski Sağlık Bakanı MHP’li Milletvekili Osman Durmuş, "Benim elimde bant kaydı var. Aşı komisyonundaki hoca, ‘Ben ve çocuğum olmayacağız’ dedi. Hiçkimse olmasın demiyorum 4 yaş altı ve hamileler olmasın diyorum” dedi.

AK Parti Milletvekil Yaşar Eryılmaz, domuz gribi aşısı olacağını ifade ederek, “Hekim olarak insanlara aşı olmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Eskişehir Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli, aşı konusunda kararsız olduğunu söyledi. İçli, “Eğer Başbakan ile Sağlık Bakanı’nın kafası karışıksa benim hayli hayli karışık olur” diye konuştu.

DTP’li Fatma Kurtulan ise şöyle konuştu: “Ben olmayı düşünmüyorum, deneyleri henüz bitmedi.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...