Van Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çeli mezrasında hastalanan ve kar nedeniyle kapanan yol nedeniyle hastaneye ulaştırılamadığı için 1 Şubat günü yaşamını yitiren ve çuvala konmuş cenazesi ile gündeme gelen 3 yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümü ile ilgili Van Valiliği tarafından idari soruşturma başlatıldı.

Konuya ilişkin bir televizyon kanalına katılan Van Valisi Aydın Nezih Doğan'ın, Muharrem'in ölümü ile ilgili yaptığı açıklama dikkat çekti. Olayda devletin ihmali olduğunu itiraf eden Doğan, bunun nedeninin ise 112 ihbar hattına yapılan çağrıların büyük kısmının gerçek dışı olması olduğunu savundu.

Ailenin durumu jandarmaya, jandarmanın ise 112'ye aktardığını söyleyen Vali Doğan, sağlık ekiplerinin ihbarı doğrulamak için sabahı beklediğini ve bu şekilde zaman kaybı olduğunu söyledi. Doğan, "İhbar hattımıza yılda 4 milyon 300 bin çağrı düşüyor. Çalışanlarımız gelen her çağrıyı doğrulatma alışkanlığı kazanmışlar. Olayın yaşandığı 1 Şubat günü 15 bin çağrı ulaşıyor, bunların 141 tanesi doğru. Bunların bahanesi olamaz. Bu konuda yurttaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor" dedi.

Doğan, olayla ilgili jandarma, sağlık kurumu ve İl Özel İdaresi hakkında idari soruşturma başlattıklarını söyledi.