Uzun süredir kanserle mücadele eden ve bu hastalığa yenik düşen Kürt yazar Evrim Alataş için Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti önünde düzenlenen törende duaların okunmasının ardından katılanlar konuşma yaptı.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Alataş'a hitaben yaptığı konuşmada şöyle dedi:

''Ne mutlu ki sana, arkanda bu kadar seven bıraktın, bu kadar kalbi kazandın, bu kadar insanın sevgisini kazandın. Aşk olsun sana, Kürtlerin güzel kızı. Ne mutlu ki sana bir an olsun özgür düşüncenden, adalet arayışından, insanlık tutkundan geri kalmadın. Melek gibi kalbinle hepimizin yoldaşı oldun. Şimdi melekler senin yoldaşın olsun.''

Konuşmasını güçlükle tamamlayan Kışanak'ın, gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

ÖLÜM YİNE ERKEN GELDİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise Kürtçe yaptığı konuşmada ''Bugün şehrimde ölümün üzüntüsü var. Ölüm en acı şerbettir. Ölüm yine erken geldi. Ciğerimizden bir parçayı bizden aldı. İnanıyorum ki mezarında mutlu yatarsın. Kardeşim başını kaldır ve etrafına bir bak. Her renkten fikirden halkın etrafında, yanındalar. İnanıyoruz ki Mehmet Uzun cennette nar ağacına yaslanmış seni bekliyor, Orhan Doğan, Mazlum Doğan, Vedat Aydın hepsi seni bekliyor. Hadi kalk, kanatlarını rüzgara vur da uç kardeşim cennetine, uç yolun açık olsun kardeşim'' dedi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faruk Balıkçı da Evrim Alataş'ın ayrılmasıyla sadece yakınları, dostları değil bu kentin bir değerini yitirdiğini ifade ederek, ''Kürtler bir değerini yitirmiş oldu. Evrim'in hem gazeteci hem yazar hem de sanatçı kişiliği vardı. Evrim, vicdanı ve bu toplumun aynı zamanda sesiydi. Bunu yaparken yüksek sesle söylerdi. Ruhu şad olsun'' diye konuştu.

Törene BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları, dostları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Alataş'ın cenazesi toprağa verilmek üzere Malatya'nın Akçadağ ilçesine Gölpınar Köyü'ne gönderildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait cenaze aracı ile getirilen cenazeyi karşılayan Alataş'ın akrabaları sinir krizi geçirdi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, BDP'li Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ve Hakkari Milletvekili Hamit Geylani'nin de katıldığı cenaze namazında kadınlar da saf tuttu. Bu arada törende, Evrim Alataş'ın üzerinde Kürtçe ''Seni Unutmayacağız'' yazısının bulunduğu fotoğrafı taşındı.

Alataş'ın cenazesi, namazın ardından köy mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Gölpınar Köyü'nde 1976'da dünyaya gelen Alataş, 1994'te gazeteciliğe başladı. Sırasıyla Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Ülkede Özgür Gündem gazetelerinde çalıştı. Evrensel, Birgün, Özgür Politika ve Esmer dergisinde yazarlık yapan Alataş, son bir yıldır Taraf gazetesindeki köşesinde yazıyordu.

2003 yılında ''Mayoz Bölünme Hikayeleri'' adlı ilk kitabını çıkaran Alataş'ın ikinci kitabı 2009'da ''Her Dağın Gölgesi Deniz'e Düşer'' ismiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Evrim Alataş, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden ''Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'' alan ''Min Dit'' filminin de öykü yazarlığını yapmıştı.