'Aşk Yağmuru' yuvaya dönüyor

Antalya'nın Kemer ilçesinde "ahlaka aykırı" olduğu gerekçesiyle yerinden sökülerek başka bir yere dikilen "Aşk Yağmuru" heykeline mahkemeden güzel haber geldi. Mahkeme, heykelin ilk yerine konulmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı 29.03.2010 - 14:17

'Aşk Yağmuru' yuvaya dönüyor

Antalya 2. İdare Mahkemesi’nde görülen “Aşk Yağmuru” heykeliyle ilgili iki ayrı davada karar çıktı.

Mahkeme, Belediye Başkanı’nın heykeli yerinde sökülmesi, daha sonra da Kuğulu Park'a dikilmesinin hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Heykeltıraş Zafer Sarı da kararı çok doğru bulduğunu ve çok sevindiğini belirtti.

Bu kararın Türkiye'nin başka kentlerindeki heykeltıraşlar için de emsal teşkil edeceğine dikkati çeken Sarı, Türkiye genelinde pek çok heykelin yerinden kaldırıldığını veya yer değiştirdiğini hatırlattı.

HEYKELTRAŞ SARI: NİYE UTANALIM?
''Türkiye'nin bu konuda bir ayıbı var'' diyen Sarı, şöyle konuştu: ''Ama ne yazık ki genelde su yüzüne çıkarılmıyor, üzeri kapatılıyor. Türkiye'de heykeltıraşlığın 80 yıllık tarihi var. Cumhuriyetle başlamış bu sanat. Çok taze olduğu için de tabana yayılamadı. Tabana yayılabilmesi için politikacıların desteğini beklerken kösteğiyle karşılaşılıyor. Daha önce başka kentlerde de gördük. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de bir heykeli müstehcen bularak kaldırtmıştı. Halbuki tamamen soyut bir parçaydı. Yani somut da olsa soyut da olsa insanların kafasında heykel yasağı kavramı aşılamıyor. Bu yüzden de kent meydanlarının düzenlemelerinde ibrik, kase, birkaç sivri demir koyuyorlar. Böylece olay çözülüyor. Bu mudur yani? Hiçbir zaman hümanizmi yaşayamayacak mıyız? Rönesansı toprağımızda uygulayamayacak mıyız? Bedenimizde ne var, buna saygı duymamız lazım. Niye utanalım? Özellikle turizm beldelerinde, 5 yıldızlı otellerde, plajlarda, halka açık her yerde bikiniyle gezmek serbestken demir heykelin çıplaklığını da tartışmak lazım.''

Sarı, Kemer Belediye Bakanı Mustafa Gül hakkında manevi tazminat davası açmaya hazırlandıklarını da söyledi.

BAŞKAN GÜL: ETİĞİME UYMAZDI
Kemer Belediye Başkanı Gül de haberi bu sabah aldığını ancak henüz belediyeye tebligat ulaşmadığını bildirdi.

Gül, ''Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Böyle iki çıplak heykelin Atatürk Caddesi gibi bir isme layık olmayan bir yere konulması etiğime uygun değildi'' dedi.

İtiraz için 2 aylık sürelerinin olduğunu belirten Gül, karara itiraz edeceklerini kaydetti.

‘AŞK YAĞMURU’NUN BAŞINA NE GELMİŞTİ?
Kemer'de önceki belediye başkanı döneminde heykeltıraş Zafer Sarı'ya yaptırılan, Çınarlı Kavşağı'na yerleştirildikten sonra tartışmalara neden olan kadın ve erkek figürlerinin yer aldığı ''Aşk Yağmuru'' adı verilen heykel, 29 Mart’ta göreve gelen Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül tarafından ''genç kızların ahlakını, ailelerin huzurunu bozduğu'' öne sürülerek kaldırılmıştı.

Tartışmalar üzerine Antalya Valiliği inceleme başlatmış, heykel daha sonra Kuğulu Park alanına yerleştirilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...