"Askere hazır ol" talimatı

Ankara, Suriye sınırında yaşananları yakından takip ediyor. Hükümetin, Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt koridoru oluşmasını ve sınıra yaklaşan IŞİD tehdidini önlemek için "askere hazır ol" talimatı verdiği belirtiliyor.

Haberler - NTV Haber 28.06.2015 - 13:54

"Askere hazır ol" talimatı

Ankara, Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt koridorunun oluşması ve sınıra yaklaşan IŞİD tehdidini önleme konusunda kararlı. Konu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan son güvenlik toplantısında masaya yatırıldı.

Hükümet askerden sınırda IŞİD tehdidi altında olan bölge için tedbir almasını istedi. Milliyet gazetesinin haberine göre hükümet ve Genelkurmay Başkanlığı, Afrin ile Kobani arasındaki Cerablus kenti üzerine yoğunlaşıyor.

Bölgenin tümüyle YPG’nin veya IŞİD’in kontrolüne geçmesi durumunda bir Kürt koridoru oluşacak. Ayrıca İdlib ve Halep’ten 'ye yüz binlerce göçmenin gelme riski var. Ankara hazırlıklarını bu riskleri esas alarak yapıyor.

Habere göre askeri yetkililer, "Hiçbir ferdimiz kendisine verilen emrin yükleyeceği sorumluluktan kaçmaz" ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye sınırı boyunca koridor ve sınır ötesi operasyon şıklarını değerlendiriyor. Habere göre, TSK’nın bu bölgeye girmesi ve fiilen kontrolü ele alması gerekmiyor.

Sınır bölgesinde konuşlu bulunan 40 kilometre menzilli toplar ve kara ve havadaki diğer ateş gücüyle bölgeyi kontrol etmesi mümkün.

Bunu sağlayarak söz konusu bölgede YPG ve IŞİD’in değil Özgür Suriye Ordusu’nun daha rahat hareket edebileceği bir güvenli kuşak, sınırdan kontrolle sağlanabilir görüşü hakim durumda. Hükümetin elinde sınır ötesine asker gönderme konusunda yetki veren tezkere bulunuyor.

Süresi 4 Ekim'de dolacak tezkere TSK'nın gerekirse harekat ya da müdahale için sınır ötesine gönderilmesine imkan veriyor.

Sayfa Yükleniyor...