CHP'den ''Askerler sigortalı olsun'' teklifi

CHP'li Akif Hamzaçebi, erbaş ve erlerin harçlıklarının artırılması, askerlik süresince sigortalı sayılarak, primlerinin devlet tarafından ödenmesi için kanun teklifi verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.09.2015 - 15:40

CHP'den ''Askerler sigortalı olsun'' teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi'nin TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu'nda değişiklik öngörüyor.

Teklifle, erbaş ve erlere ödenen harçlıklar aylık olarak çavuşlar için 34 liradan 354 liraya, onbaşılar için 29 liradan 340 liraya, erler için 25 liradan 333 liraya çıkarılıyor.

SINIR BÖLGELERİNDE GÖREV YAPANLARA İKİ KAT ÖDEME

Teklife göre, askerlik görevini Genelkurmay Başkanlığınca belirlenecek terör, sınır güvenliği gibi tehdit unsuru taşıyan bölgelerdeki birliklerde yapan erbaş ve erlere bu harçlıklar, iki kat olarak ödenecek.

Erbaş ve erlerin askerlikte geçen hizmet süreleri, sigortalı sayılacak, sigorta primleri devlet tarafından ödenecek.

Askerlik dönüşünde iş bulamayanlar, iş buluncaya kadar 6 ay süreyle işsizlik sigortasından yararlanacak.

GEREKÇE: HARÇLIKLARI ÇOK DÜŞÜK

Teklifin gerekçesinde, çavuş, onbaşı ve erlere ödenen aylık harçlıkların çok düşük olduğu belirtildi.

Askere alınan veya terhis olan erbaş ve erlerin, yol masrafları için bile ailelerinden para istemek durumunda kaldığı ifade edilen gerekçede, şöyle denildi:

"Bir taraftan imkanı olanlar bedelli askerlikten yararlanırken diğer yandan düşük gelirli, imkanı olmayan ailelerin çocuklarının askerlik görevinden doğan zorunlu masraflarını bile kendi kıt imkanları ile karşılamak zorunda kalmaları adalet ve hakkaniyet duygusunu yaralamaktadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu terör, sınır güvenliği gibi koşullar bazı gençlerimizin askerlik görevini daha zor ve tehlikeli bölgelerde yapmalarını zorunlu kılmaktadır. Bu bakımdan, her ne kadar gerçek karşılığı olmasa da diğerlerine göre olağanüstü ve daha zor koşullarda askerlik yapan gençlerimize artırımlı harçlık ödenmesi gerekmektedir."

Sayfa Yükleniyor...