Askeri cephanelikte patlama: 25 şehit

Afyonkarahisar’da askeri cephanelikte el bombalarının tasnif işlemlerinin yapıldığı sırada meydana gelen patlamada 25 asker şehit oldu. Patlamaya neden olan bombaların 1936-1937 yıllarından kalma olduğu öne sürüldü.

05.09.2012 - 21:37

Askeri cephanelikte patlama: 25 şehit

Türkiye, güne 25 şehit haberiyle uyandı.


Dün gece saat 21.15 sıralarında, Afyonkarahisar'ın Ataköy ilçesindeki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki mühimmat deposunda patlama ve ardından yangın meydana geldi.

İlk bilgiler, yaralı askerler olduğu ve 20'ye yakın askere de ulaşılamadığı yönündeydi. Tablonun günün ışımasıyla birlikte ortaya çıkacağı belirtilmişti ve öyle de oldu. Acı haber TSK ve Bakan Veysel Eroğlu tarafından verildi: 25 şehit.

Yetkililerin, 'terör ye da sabotaj değil' dediği patlama, Türkiye'nin en büyük mühimmat depolarından birinde, el bombalarının tasnif edildiği sırada meydana geldi.

8 deponun bulunduğu alandaki patlama 4. depoda yaşanırken, çıkan yangına, etrafa saçılan el bombaları nedeniyle uzun bir süre müdahale edilemedi. Yangın gece saatlerinde söndürüldü.

'BOMBALAR 76 YILLIK'
'Terör saldırısı' ve 'sabaotaj' iddialarının ardından ortaya yeni bir iddia daha atıldı. Patlayan bombaların 1936-1937 yıllarında ABD yardımıyla geldiği iddia edildi.

76 yıllık bombalardaki metal yorgunluğu ve yıpranmanın da bu patlamaya neden olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Bu bombaların yeni nesil patlayıcıların aksine, ateşleme sistemlerini üzerlerinde barındırdığı belirtiliyor.

KOMUTAN BÖLGEDE
Yaşanan patlama sonrasında bölgeye giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu incelemelerde bulundu.

ŞEHİT ASKERLERİN İSİMLERİ
Tüm Türkiye’yi yasa boğan patlamada şehit olan askerlerin kimlikleri de belli oldu:

"Kıdemli Başçavuş Bedri Naim, Astsubay Kıdemli Çavuş Murat Döger, uzman çavuşlar Hüseyin Apaydın ve Cüneyt Akkuş, erbaş ve erler Ayhan Kutsu, Kadri Aydın, Fatih Şalgam, Bayram Uluer, Burak Kaplan, Emrah Aral, Emrah Kartal, Hayri Kaya, Emre Yıldırım, Emrah Sandalcı, Mehmet Emre Özer, Hüseyin Gökhan Eriç, Tolga Tostan, Ahmet Tosun, Burak Umut Gedik, Onur Fikret Gülger, Macit Coşkun, Barış Öztürk, Mehmet Emin Çoğun, Abdullah Tokgöz ve Fatih Ergeç."

PAZAR GÜNÜNE KADAR AİLELERE TESLİM EDİLECEK
Patlamanın olduğu bölgeye giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, öğleden sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Cevdet Yılmaz, şehit askerlerin cenazelerinin Pazar gününe kadar ailelerine teslim edileceğini söyledi. Yılmaz, olayın ardından Afyonkarahisar’a gelen ailelerden DNA örneği alınacağı belirtildi.

Soruşturmanın sivil ve askeri olarak iki yönden sürdürüleceğini belirten Yıldız, “İnşallah bu netice alındıktan sonra olayın neden kaynaklandığı, hata, ihmal, kusur var mı, bunların hepsi milletimize açıklanacaktır" dedi.

Bakan Yıldız, bir soru üzerine el bombası dışında patlayan başka patlayıcı olmadığını ifade etti.UMUTLU BEKLEYİŞ VE ACI
Etrafa saçılan el bombaları nedeniyle yeni bir patlama ihtimaline karşı bölgede güvenlik kordonu oluşturan güvenlik güçleri, bölgeye giriş çıkışlara izin verilmedi.

olayın duyulmasının ardından kışladaki görevli askerlerin yakınları bölgeye geldi. Kışla önündeki umutlu bekleyişi acıya bırakan haber ailelere verildi.

DEPREM SANDILAR
Öte yandan, patlamanın şiddeti nedeniyle yaşanan sarsıntıyı deprem sanan Afyonkarahisar halkı sokaklara döküldü.

Mühimmat deposunun yakınındaki bazı evlerin camlarının patlamanın şiddetiyle kırıldığı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...