Askeri hastaneler ve askeri sağlık personelinin durumu ne olacak?

NTV canlı yayınına konuk Sağlık Bakanı Recep Akdağ, askeri hastaneler ve askeri sağlık personelinin durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Haberler 01.08.2016 - 15:22 | Son Güncelleme : 01.08.2016 - 15:53

Askeri hastaneler ve askeri sağlık personelinin durumu ne olacak?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ NTV canlı yayında yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı'na devredilen hastaneler ile ilgili ciddi bir sivilleşme süreci yaşandığını belirtti. Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı çatısı altında toplanması konusuna değinen Akdağ, "Askeri sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı çatısında toplanması yarım bıraktığımız bir işti şimdi bu yarım kalmış işi sivilleşme çerçevesinde tamamlamış oluyoruz" ifadelerini kullandı. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle; 

"GATA bir eğitim tesisi aynı zamanda. O eğitim tarafının yürümesi lazım. Sağlık Bakanlığı'nın geçen yıl kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitesi var. Bu çatı altına işin akademi tarafı eğitim tarafı taşınmış oluyor. Sağlık hizmetini ise biz Sağlık Bakanlığı olarak vereceğiz." 

GATA'DAKİ ÖĞRENCİLER DİĞER OKULLARA DAĞITILACAK

"Halen eğitimine devam eden öğrenciler başka okullara dağıtılmaları bir tedbir olarak düşünülmüştür. Buradaki öğrenciler için de bu uygulanacak. Bundan sonraki senelerde de Sağlık Akademi Birimleri öğrenci alacak."

"Askeri doktor, askeri sağlık personeli kavramı ortadan kalkmış olacak. TSK'nın bu ihtiyacını hastaneler çerçevesinde Sağlık Bakanlığı olarak biz göreceğiz."  

"GATA doktorlarının hakları, hukukları korunacak." 

"Buralardan hizmet alan askerlerimiz, subaylarımız ya da vatandaşlarımız için hizmetin kalitesi artacak. Şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve askerlerimiz için bu hastanelerde öncelikli hizmet vermeye devam edeceğiz"  

"GATA doktorları öncelikle kendi hastanelerinde kalacak." 

"Bizim askerlik sistemimizde zorunluluk var. Doktorlar askerlik yapıyor. Bu ihtiyacın önemli bir bölümü buradan karşılanıyor ve böyle devam edecek. Eğer bir şekilde operasyon ve benzeri yerlerde ihtiyaç olursa askerlik yapan doktorlarımız var. 'de yetişmiş paramedik sınıfı var. Bu Türkiye'ye mahsus değil." 

KAPATILAN ÖZEL HASTANE PERSONELİNİN DURMU NE OLACAK? 

"Doktorlar doktorluklarını yapabilecekler onların içlerinden eğer terör örgütü ile ilgili bağları savcılık tarafından belirlenenler olacaksa o farklı bir alan."

"Bizim askerlik sistemimizde zorunluluk var. Doktorlar askerlik yapıyor. Bu ihtiyacın önemli bir bölümü buradan karşılanıyor ve böyle devam edecek. Eğer bir şekilde operasyon ve benzeri yerlerde ihtiyaç olursa askerlik yapan doktorlarımız var. Türkiye'de yetişmiş paramedik sınıfı var. Bu Türkiye'ye mahsus değil." 

"RAPORLAR YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK"

"Soruşturmalar bitmeden kesin bir hüküm veremem. Bu örgüt kendi maksadına ulaşmak için başkalarının haklarını gasp etmeyi meşru görüyor."

"Size bir kulp uyduruyorlar ve pilot olamıyorsunuz."

Aslında bu sebeple mağdur olanlar başvuru yapacaklar. Bir komisyon kurulacak ve raporlar yeniden değerlendirilecek." 

"Bu madde sınıf ve statüyle ilgili olarak hazırlanmıştı. Bununla ilgili adımlarımız devam edecek. Şuanda sağlık konusunda bir kararname yok."

"Bu örgütle bağlantısı olan ve yarın yine aynı zararı verecek kişilerin kamudan uzaklaştırılması çalışmasını sürdürüyoruz."  

"Açığa alınanların hepsinin bağlantıları var diyemeyiz. Sadece iyi bir şekilde süreci değerlendirmek istiyoruz." 

"Memurların tatil izni Başbakanımıza bağlı. Kendileri nasıl söylerse bizde ona uyacağız." 

Sayfa Yükleniyor...