Askeri helikopter düştü: 2 şehit

Malatya'dan kalkan askeri bir helikopter, Kayseri yakınlarında düştü. Kazada iki Üsteğmen şehit oldu.

07.03.2009 - 17:03

Saat 11.15'te Malatya'dan kalkan Kobra tipi askeri helikopterle Kayseri'de irtibat kesildi. Helikopterin Pınarbaşı ilçesi Büyükçaylak bölgesinde düştüğü belirlendi. Kazada iki üsteğmen şehit oldu.

Kobra tipi askeri helikopterin, Ankara'ya değişim amaçlı gitmek üzere havalandığı bildirildi.

Helikopter, Malatya 2. Kara Havacılık Komutanlığı'ndan saat 13.10'da, helikopter ve ekip değişimi için Ankara'ya gitmek üzere havalandı.

Kayseri'de yakıt ikmali yaptıktan sonra yeniden havalanması planlanan askeri helikopterle Sarız ilçesi yakınlarında irtibat kesilince, cep telefonu sinyalleri izlenerek düştüğü yer belirlendi.

Malatya 2. Kara Havacılık Komutanlığı'nda görev yapan helikopterlerin, belli aralıklarla Ankara'ya gittikleri ve ekipleriyle birlikte görev değişikliği yapıldığı, düşen kobra tipi helikopterin de bu amaçla Malatya'dan havalandığı ifade edildi.

Öte yandan, şehitlerin cenazeleri, askeri helikopterle 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'na getirilecek.

Ayrıca, Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, olayın meydana geliş nedeninin, kaza kırım heyetinin incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacağı kaydedildi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı, askeri helikopterin Kayseri Pınarbaşı'nın güneyine düştüğünü ve kazada 2 pilot subayın şehit olduğunu bildirdi.

Açıklamada, ''Şehitlerimize Allah'tan rahmet, değerli aileleri, silah arkadaşları ve yüce milletimize başsağlığı dileriz'' denildi.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Gül
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri'de helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 2 üsteğmen için Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve subayların ailelerine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Abdullah Gül, Orgeneral İlker Başbuğ ve şehit üsteğmenlerin ailelerine birer başsağlığı telgrafı gönderdi.

TBMM Başkanı Toptan
''Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi Büyükçaylak bölgesinde askeri bir helikopterin düşmesi sonucu uçuş personeli olarak görev yapan Volkan Koçyiğit ve Faik Şimşek isimli üsteğmenlerin şehit olmalarından derin üzüntü duydum. Vatani görevleri başında talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve şahsınızda tüm Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile milletimize başsağlığı dilerim.''

Başbakan Erdoğan
''Kayseri'nin Sarız ilçesi yakınlarında askeri bir helikopterin düşmesi sonucu 2 üsteğmenimizin şehit olmasından büyük üzüntü duydum. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şahsınızda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensuplarına başsağlığı dilerim.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...