Askeri hurda araç çocukların oyun alanı oldu

Siirt'in Kurtalan ilçesinde bulunan ve çocukların oyun alanına dönüşen askeri hurda aracın ne zamandan beri orada bulunduğu bilinmiyor.

Anadolu Ajansı 13.07.2012 - 12:52

Kurtalan ilçesinde bulunan ve İkinci Dünya Savaşı yılları sonrasından kaldığı tahmin edilen paletli askeri araç, çocukların oyun alanına dönüştü.

Tekel Mahallesi'nin bittiği yerde boş arazide duran, namlusu bulunmayan ancak kaldıraç olduğu izlenimi veren aksamı bulunan paletli zırhlı aracın niye ve ne zamandan beri orada bulunduğu konusunda net bilgisi olan yok.

Sakinleri son 20-25 yılda çevre köylerden göçerek gelenlerden oluşan mahallede vatandaşlar, ilçeye geldiklerinden beri zırhlı aracın aynı yerde olduğunu belirtiyor.

Mahalle sakinlerinden 70 yaşındaki Ferman Er, aracın ne zamandan beri burada olduğunu mahallenin en yaşlılarının bile bilmediğini belirterek, eskilerin söylediğine göre İkinci Dünya Savaşı yıllarından bu yana zırhlı aracın aynı yerde olduğunu söyledi.

Tekel Mahallesi Muhtarı Alamettin Gülmez, yaşlılardan, aracın arızalandığı için cezalandırılarak bırakıldığını duyduklarını kaydetti. On yıllardır açık arazide bulunduğundan hurdaya dönen aracın yerine çocuklarına oyun parkı kurulmasını isteyen Gülmez, ''Çocuklarımızın bu hurdanın içinde oynamalarını istemiyoruz. Bunun yerine çocuklarımıza oyun parkı kurulmasını istiyoruz'' dedi.

Kurtalan Şoförler ve Otomobilciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Deryalar da büyüklerden duydukları kadarıyla 1940'lı yıllarda ilçe statüsüne kavuşan Kurtalan'a bir mekanize birliğin konuşlandırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

''1960'lı yıllarda ilçemizde yapılan bir tatbikatta bu tank arızalanınca cezalandırılıyor. Uzun yıllar askerler başında nöbet bekliyordu. Bu birlik daha sonraki yıllarda ilçemizden kaldırılıyor. Ancak tank yerinde kalıyor. Neden buradan alınmadığını bilen kimse yok.''

Emekli öğretmen Necmettin Merakçı ise, çocukluğunda, boş zamanlarında bu araçta oyun oynadıklarını söyledi. Babasının ilçe müftüsü olması nedeniyle çocukluğunun Kurtalan'da geçtiğini ve daha sonra kendisinin de bu ilçede öğretmen olarak görev yaptığını ifade eden Merakçı ''Babamın müftü olması nedeniyle çocukluğum bu ilçede geçti. 1960'lı yıllarda okuldan çıktığımız zaman bu tankta oyun oynardık. O zaman bu tank daha sağlam duruyordu. Hatta kapağını açıp içine de giriyorduk. Tankın içinde cihazlar o zamanlar olduğu gibi duruyordu'' şeklinde konuştu.

Öte yandan yaşları 7 ile 12 arasında değişen çocuklar, hurdaya dönen askeri araca binerek oyun oynuyorlar. Bazı çocuklar da aracın mekanizmalarını kurcalarken, zaman zaman içinde saklambaç oynuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...