Alınan bilgiye göre, Samandıra'daki 4. Kara Havacılık Alayı'ndan saat 10.30 sıralarında eğitim amacıyla havalanan T-182T Cessna tipi askeri eğitim uçağı, kalkışından kısa bir süre sonra güç kaybı nedeniyle alçalmaya başladı.

Uçak, Abdurrahman Gazi Mahallesi Bedir Caddesi Sırat Sokak'taki elektrik tellerine de çarparak ters olarak düştü.

Uçakta bulunan ve rütbeleri üsteğmen oldukları öğrenilen 3 askeri personel, uçaktan kendi imkanları ve çevreden gelen vatandaşların yardımıyla çıkarıldı.

İlk müdahaleleri olay yerinde vatandaşlarca yapılan 3 subay, daha sonra GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanlığına kaldırıldı.

Subaylardan birinin kolundan, diğerinin bacağından yaralandığı, 3'ünün de hayati tehlikelerinin olmadığı bildirildi.

ASKERİ VİNÇLE KALDIRDI
Kazanın ardından olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans, askeri ve polis ekibi sevk edilirken, uçağa tedbir amacıyla köpük sıkıldı.

Kaza yerinde ve uçağın çevresinde güvenlik çemberi oluşturulurken, enkaz kaldırma amacıyla olay yerine askeri vinç getirildi.

Askeri vinçle bir başka askeri araca yüklenen uçağın enkazı, olay yerinden birliğine götürüldü. Kaza yeri de itfaiye ve belediye ekipleri tarafından su sıkılarak temizlendi.

'EVLERİN ÜZERİNE DÜŞÜRMEMEK İÇİN UĞRAŞTI'
Bu arada, mahalle sakinlerinden Ramazan Şenol, bahçede eşi ile oturduğu sırada küçük bir uçağın üzerlerinde alçalarak uçtuğunu gördüğünü anlattı.

Uçağın alçalmaya devam ettiğini, boş bir alan aradığını gördüğünü ifade eden Şenol, ''Kapıya çıktığımda uçak düşmüştü. Uçaktan dumanlar yükseliyordu. Bir komşumuzun uçağın personeline yardım ettiğini gördüm. Bence pilot, uçağı evlerin üzerine düşürmemek için çok uğraştı'' diye konuştu.

Görgü tanıklarından Ahmet Aslan da uçağın pilotunun evlerin üzerine düşmemek için çok çaba harcadığını ifade etti.