‘Askerlerin aracı delik deşikti’

Tokat'taki saldırın ardından olay yerine giden ambulans şoförleri gördüklerini anlattı. Sis nedeniyle 2 metre ötesinin görülemediğini belirten şoförler, askeri aracın delik deşik olduğunu söylediler.

Anadolu Ajansı 09.12.2009 - 12:55

Reşadiye'de görev yapan 112 Ambulans Şoförü Aydın Yıldız, saldırının ardından bölgeye ilk giden ambulans şoförünün kendisi olduğunu söyledi.

Yıldız, olay günü yaşadıklarını şöyle anlattı:''Biz önce kavga var diye gittik, yolda çatışma olduğunu öğrendik. Orası çok kötü durumdaydı. İlk getirdiğim askerimiz ağır yaralıydı. Onu ameliyata aldılar. Olay yerine ikinci gidişimde şehit getirdim.''

Yıldız, ''Çatışmanın olduğu yerde 300 metrede göz gözü görmüyordu. 200-300 metre aşağıya indiğiniz zaman hava gayet iyiydi. Çatışma yeri çok kötü bir yerdi. Sis çoktu, 2 metre önünü dahi göremiyordun'' dedi.

Saldırı sonrası yaralıları almaya giden ambulans şoförlerinden Karahan Atasoy ise ilk etapta 2 yaralı askeri aldıklarını ve askerleri Reşadiye Devlet Hastanesine getirdiklerini söyledi.

Atasoy, Sazak Karakolundaki askerlerin olay günü Reşadiye'ye erzak almak için geldiklerini bildirdi.

'ARACIN HER TARAFI DELİK DEŞİKTİ'
Bölgenin dağlık olduğunu belirten Atasoy, ''Olay anında bölge sisliydi, biz bile gitmekte zorlanıyorduk, görüş mesafesi düşüktü, 2 metre önünü göremiyorduk'' diye konuştu.

Atasoy, saldırıya uğrayan askeri araçla ilgili ise ''Olay yerine gittiğimizde araç lastikleri patlamış, çamları kırılmış haldeydi. Aracın her tarafı delik deşikti'' diye konuştu.

Aracın saldırı sonrası devrilmemiş, ancak lastikleri patlamış şekilde durduğunu ifade eden Atasoy, ''Araç çok kötü, feci şekilde kurşunlanmıştı'' dedi.

Saldırının gerçekleştiği yerin dağlık ve virajlı olduğunu bildiren Atasoy, ''Araç tam viraja girerken 3 taraflı çapraz ateşe almışlar, haince bir pusu olduğu apaçık ortaya çıkmıştı'' diye konuştu.

Her iki ambulans şoförü de şehitler için başsağlığı dilediler.

REŞADİYE BAYRAKLARLA DONATILDI
Bu arada, Tokat'ın Reşadiye ilçesinin ana caddesinin, Türk bayraklarıyla donatıldığı görüldü. Vatandaşlar, iş yerlerinin ve evlerin camlarına Türk bayrakları asarak terörü lanetliyor.

Öte yandan, bölgede güvenlik güçlerinin arama-tarama faaliyetleri sürüyor. Dağlık bölgelerde ve kırsal alanlarda faaliyetlerini yoğunlaştıran güvenlik güçlerinin, teröristleri bulmak için yoğun çaba gösterdiği kaydedildi.

Bölgenin ormanlık ve çalılık olması, ayrıca yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle arama-tarama faaliyetlerinin zor koşullarda yapıldığı ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...