AK Parti, seçilme yaşı ve erlere oy kullanma hakkı getiren anayasa değişikliği için 4 maddelik taslak metni hazırladı. Söz konusu metin, CHP ve MHP'ye götürülecek.

Düzenlemeyle Anayasa'nın 67 ve 76'ıncı maddelerinin değiştirilmesini öngörüyor.

Düzenlemeye "18 yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir" ifadesi konuluyor, er ve erbaşların oy kullanması üzerindeki kısıtlama da kaldırılıyor.

Düzenlemeyle milletvekili seçilebilmek için askerliğini yapmış olmak koşulu da kaldırılıyor.

Seçilme yaşının 18'e indirilmesine CHP destek veriyor ancak MHP, bu düzenlemeye karşı çıkıyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “MHP, seçilme yaşının 18’e indirilmesine ilkesel bazda mesafeli ve soğuk durmaktadır” dedi.

CHP, askerlerin oy kullanmasına "komutanların baskısı altında kalabilirler" endişesiyle yaklaşıyor. MHP, destekle birlikte kaygılarını da dile getiriyor.

Bahçeli, partisinin bakışını şu sözlerde anlattı: “Demokratik katılımı sağlarken kışlaya siyasetin sokulma riski üzerinde dikkat ve titizlikle durulmalı ve sağlıklı bir değerlendirme yapılmalıdır.”

35. MADDE
Siyasetin gündemindeki diğer konu bir konu ise darbelere dayanak olduğu iddia edilen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesinin kaldırılması.

35. Madde dahil, darbeye zemin hazırlayan tüm mevzuatın ayıklanmasıyla ilgili çalışma sürüyor.

Çalışmayı yakından takip eden Çiçek, şunları söyledi: “35. Madde sabıkalı bir maddedir. Demokrasileri askıya alma çabalarının dayanağıdır. Demokrasiye gölge düşürecek mevzuattan Türkiye’nin arındırılması gerekiyor. Darbe hukukunun ortadan kaldırılması gerekiyor.”