Yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tahliye edildi

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile gazatenin genel yayın yönetmeni Bilir Kaya tahliye edildi.  Tahliye kararının ardından yazarlar Bakırköy Kadın Tutukevi'nden serbest bırakıldı.

Haberler - ntv.com.tr - DHA 29.12.2016 - 13:13 | Son Güncelleme : 29.12.2016 - 21:22

Yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tahliye edildi

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde nöbetçi genel yönetmeliği yapan yazarlar Aslı Erdoğan (49) ve Necmiye Alpay (70), hakim karşısına çıktı. İki yazar için tahliye kararı verildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile tutuksuz sanıklardan Eren Keskin katıldı.

Aslı Erdoğan'ın annesi Mine Aydostlu, CHP'li milletvekilleri Barış Yarkadas, Sezgin Tanrıkulu ve Selina Doğan'ın yanısıra Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre konsolosluk temsilcileri ile çok sayıda kişi de duruşmada izleyici olarak yer aldı.

Mahkemenin tahliye kararının ardından yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tutuklu bulundukları Bakırköy Kadın Tutukevi'nden serbest bırakıldı.

ERDOĞAN: YAZDIKLARIM DIŞINDAKİ HİÇBİR ŞEYDEN SORUMLU DEĞİLİM

Hayatında ilk kez mahkemeye çıktığını belirten Erdoğan, "Ben savaş karşıtı, anti-militarist meşru müdafaa bile olsa insan öldürmeyi asla kabul etmeyen, et bile yemeyen bir kişiyim" diye konuştu.

5 yıldır gazetede yayın danışma kurulu üyesi olarak adının yazdığını belirten Erdoğan, "Özgür Gündem gazetesi verilen izin doğrultusunda faaliyet gösteren, her nüshası basın savcılığınca denetlenen bir gazetedir. 2011'den bu yana gazetede edebi yazılar yazıyorum. 2013'te gazeteden ayrıldım, ara ara yazmaya devam ettim. Her ne kadar gazete künyesinde danışma kurulu üyesi olarak adım kayıtlı olsa da fiilen hiçbir danışma kurulu üyeliği yapmadım. Kurul olarak da hiç toplanmadık. Kaldı ki danışma kurulları, gazetenin yayın politikasını belirleyebilen inisiyatif sahibi organlar olmayıp danışma niteliğinde faaliyet gösteren birimlerdir. Gazete yönetimi isterse danışır, isterse danışmaz" dedi.

KCK'nin açılımını bile bilmediğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:  "Bugüne kadar yazdığım yazılardan hiçbirisinden dolayı hakkında dava açılmadı. Sadece kimden gelirse gelsin şiddete karşı çıktığım ve insan merkezli yazı yazdığım için oluşturulan PKK/KCK torbasına atıldım. Gazetede mahlasla yazı yazan kişilerin kimliklerini bilme olanağım yoktur. Yayın politikasını, manşeti gazetenin editörü belirler. Kimseden emir ve talimat almadım. Hukuk, sadece devleti değil, bireyi ve toplumu korumakla yükümlüdür. Uluslararası düzeyde pek çok eserim var, bir çok ödülüm var. Hayatımda hiç Kandil'e gitmedim. PKK terör örgütü üzerine tek satır yazı yazmadım. Ben sadece yazarım, yazdıklarım dışında hiçbir şeyden sorumlu değilim."

ALPAY: YARGISIZ İNFAZA UĞRADIM

Erdoğan'ın savunmasının ardından dilbilimci-yazar Necmiye Alpay sanık sandalyesine alındı.

Alpay, Özgür Gündem'de danışma kurulu üyesi ve bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptığı için yargılandığını belirterek, "Ben sadece ifade özgürlüğünü savunduğum için ve bu yaklaşımla danışma kurulu üyeliğini kabul ettim. Şeklen de bir günlük yayın yönetmenliği yaptım. Her ikisi de tamamen kağıt üzerinde, şekli bir husustur" dedi.

Danışma kurulundaki kişilerle hiç toplantı yapmadıklarını da söyleyen Alpay, "Bugüne kadar yazdığım hiçbir yazıdan dolayı tatbikata uğramadım. 4 aydır tutukluyum. Bir anlamda yargısız infaza uğradım. Tutuklama infaza dönüştü. Tahliye ve beraatimi talep ederim" ifadelerini kullandı.

KESKİN: ŞİDDETİ SAVUNMAYANLAR ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİYLE YARGILANIYOR

Tutuksuz sanık avukat Eren Keskin ise "İnsan hakları savunucusuyum. Gazetede üç yıl genel yayın yönetmenliği yaptım. Ancak ben avukat olmam ve işlerimin yoğun olması nedeniyle sembolik olarak adımın yazılmasına olur verdim. Sadece künyede ismim olduğu için hakkımda 140 ayrı dava açıldı. Ömründe şiddeti savunmamış, düşünce özgürlüğünü savunan kişiler burada örgüt yöneticiliğiyle suçlanıyor" dedi.

TAHLİYE KARARI

Duruşmada ifade ve taleplerin alınmasının ardından cumhuriyet savcısına görüş soruldu.

İnan Kızılkaya'nın tutukluluk halinin devamını talep eden savcı, tutuklu sanıklar Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilir Kaya'nın tahliyesini istedi.

Mahkeme; yayın danışma kurulu üyesi Aslı Erdoğan, yazar Necmiye Alpay ve genel yayın yönetmeni Bilir Kaya'nın tahliyesine karar verdi.

17,5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Özgür Gündem gazetesi yöneticileri ve çalışanlarından Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Ayşe Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut "şüpheli" sıfatıyla yer alıyor. İddianamede, Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 9 şüphelinin, "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya cezaevinde bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...