Aspendos'ta Opera ve Bale Festivali

16. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, bu yıl 10 Haziran-3 Temmuz günleri arasında ünlü konuk opera sanatçılarının katılımıyla gerçekleşecek.

Anadolu Ajansı 08.05.2009 - 16:09

Aspendos'ta Opera ve Bale Festivali

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında konuşan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, 16 yıl önce kurucu genel müdürü olduğu festivalin, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye koyulan ''Turandot'' operasıyla açıldığını hatırlattı.

Gökmen ''16 yılda festivalde çok şey değişti. 1994'te Turandot temsiline girerken ne kadar seyirci olduğunu kestiremiyorduk, ikincisi oldu. Ve Aspendos artık dünyanın en önemli 5 opera ve bale festivalinden biri sayılıyor'' diye konuştu.

Bunun sadece Aspendos Antik Tiyatrosu'nun dünyada hala en sağlam Roma dönemi tiyatrosu olmasında değil, etkinliklerin sanatsal düzeyinden de ileri geldiğinin altını çizen Gökmen, Devlet Opera ve Balesi'nin Leyla Gencer'in açtığı yolda dünyaya birçok ünlü sanatçı armağan ettiğini dile getirdi.

Festival programı
Gökmen, festival açılışının, Devlet Opera ve Balesi'nin kuruluşuna ilişkin düzenlemenin TBMM'de kabul edilişinin 60. yıl dönümü olan 10 Haziran'da yapılacağını belirterek, festivalin Ankara Opera ve Balesi tarafından Giuseppe Verdi'nin ''Aida'' operasının temsiliyle açılacağını bildirdi.

''Aida'' temsilinde konuk sanatçı ABD'li soprano Adina Aaron'un ve İtalyan tenor Giuseppe Palmieri'nin yer alacağını ifade eden Gökmen, kendisinin de ilk kez festivalde bir opera yöneteceğini, ''Aida'' operasında İstanbul Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan'ın da sahneye çıkacağını söyledi. Bir yönetici olarak sahneye çıkmanın zor olduğunu anlatan Gökmen, daha önce festivalde sadece Carmina Burana'yı yönettiğini hatırlattı.

Gökmen, festivalde, Ankara Devlet Opera ve Balesinin 16 Haziran'da ''Giselle'' balesini, İstanbul Devlet Opera ve Balesinin 19 Haziran'da ''Carmen'' operasını, Mersin ve Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin 26 Haziran'da ''Carmina Burana''nın bale versiyonunu, İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin 30 Haziran'da ''Romeo & Juliette'' operasını, Prag Devlet Operası'nın ise Puccini'nin 23 Haziran'da ''Tosca'' operasını sahneleyeceğini kaydetti.

Festivalin 3 Temmuzda Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nın ''Sihirli Film ve Dans Müzikleriyle Yolculuk'' adlı temsiliyle son bulacağını belirten Gökmen, ailelerin bu etkinliğe özellikle çocuklarıyla birlikte gelmelerini istedi.

ASPENDOS'TA SADECE AKUSTİK TEMSİLLER YER ALACAK
Rengim Gökmen, Aspendos Antik Tiyatrosu'nun böyle bir akustiğe sahip dünyanın sayılı tarihi tiyatrolarından olduğunu vurgulayarak, tiyatronun korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kararı ile bundan sonra tiyatroda sadece akustik etkinliklerin yer alacağını belirtti.

Gökmen, hem izleyicilerin güvenliği hem de tiyatronun korunması açısından seyirci sayısının 2 bin 500 ile sınırlı tutulacağını ifade ederek, festival biletlerinin www.aspendosfestivali.com internet adresinden satışa sunulduğunu ve büyük ilgi gördüğünü bildirdi.

Avrupa Opera Günü'ne de rastlayan yarın dünyada haklı bir üne sahip opera sanatçısı Leyla Gencer'in İstanbul Süreyya Operası'nda bir konserle anılacağını anımsatan Gökmen, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla Zeynep Oral tarafından hazırlanan Leyla Gencer'i anlatan kitabın da basıldığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...