Astrolojik Açıların Değerlendirilmesi 3: Küçük Açılar

Küçük açılar, gezegen etkileri arasındaki "uzak ilişkileri" temsil ederler. Bu ilişkiler, genellikle ikincil astrolojik etkileri meydana getirirler.

19.04.2010 - 12:29

Birleşmeyen veya Kavuşmayan Açı (Quincunx), isminin de ifade ettiği gibi bir araya getirilemeyen kavramların yarattığı belirsizlikleri veya gerilimi ifade eder. Açıyı oluşturan gezegenler arasında 150 derece vardır ve bunların temsil ettiği nitelikler örtüştürülemediği için bir arada da kullanılamamaktadır. Bu açının yaratacağı aksamaları veya sonuçta getireceği avantajları tam olarak kestirmek güç olsa da, açının niteliği, ihmaller veya zorla üstlenilen görevlerle bağlantılı şartları betimler.

Yarım Kare (Semi-Square / Octile / Semiquartile), iki gezegenin birbirine 45 derecelik farkla konumlanmış olduğunu ifade eder. Kare açının daha güçsüzüdür ve Kare’nin yarattığı şartları daha az belirleyici ve zorlayıcı niteliklerle meydana getirir.

Yarım Altmışlık (Semi-Sextile / Confinis), iki gezegenin birbirine 30 derecelik fark ile konumlanmış olduğunu ifade eder. Sekstil’in daha zayıfı olmasına ve Uyumlu olarak kabul edilmesine rağmen, aradaki 30 derecelik farkın da ifade ettiği gibi pek de uyumlu olmayan Burçlarda yerleşmiş gezegenleri ilişkilendirdiği için, meydana getirdiği fırsatlar çoğunlukla büyük gelişmeler yaratmakta kullanılamaz. Diğer taraftan, burç uyumsuzluğundan kaynaklanan sorunlar da aynı şekilde küçük olur.

Bir Kare ve bir Yarım Kare’nin toplamı olan 135 derecelik Sesquiquadrate (Tri-Octile), gerilimle bağlantılı şartları ifade etse de, zorlanmalar veya şanssızlıklardan daha çok hayal kırıklıkları ve duyulan rahatsızlıklarla ilgilidir ve etkileri içsel veya psikolojik seviyededir.

Beşlik (Quintile), 72 derecelik farkı ifade eder. Düşük derecede şans etkileriyle bağdaştırılan Beşlik, sadece fırsatların değerlendirilmesi için değil, bunların fırsat niteliği kazanması için de bazı çabalar gösterilmesi gerekebileceğini ifade eder. Bu çabalar da genellikle zihinsel süreçler içerisinde gerçekleşerek bazı kısıtlamaların kaldırılmasına yardımcı olurlar. Bu açı, doğum haritalarında sanatsal yeteneklerle de ilişkilendirilir.

Çift Beşlik (Biquintile), gezegenlerin konumları arasında 144 derecelik bir fark olduğunu gösterir. Etki olarak Beşlik’e benzer. Yaratıcılığın artması, sıkıntılara yaratıcı çözümler getirilmesi ile ilişkilidir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...