Astronotlara Kazak usulü karşılama

Rus Soyuz kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda neredeyse 6 aydır görev yapan, iki Rus kozmonot ve bir Amerikalı astronotu dünyaya geri getirdi. Kazakistan'a inen astronot ve kozmonotlar için düzenlenen özel karşılama töreninde, astronotlara geleneksel kıyafetler giydirildi.

28.04.2012 - 14:28

Astronotlara Kazak usulü karşılama

Rus kozmonotlar Anton Shkaplerov ve Anatoly Ivanishin ile Amerikalı astronot Dan Burbank, tam 163 gündür uzaydı. Uzun ve zorlu görevin ardından ekip, dünyaya döndü. Kazaklar, astronot ve kozmonotlar için özel bir karşılama töreni düzenlendi.

Törende yaklaşık 6 aydır uluslararası uzay istasyonunda görev yapan 2 Rus kozmonot ve 1 astronota, geleneksel Kazak kıyafetleri giydirildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 30 yıllık mekik programını sona erdirdiği için şu an sadece Rusya, uzaya astronot ve kozmonot taşıyabiliyor.

YENİ YOLCULUK PLANI
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda şuan sadece 3 kişi görev yapıyor. 17 Mayıs'ta Rusya, istasyona 1 Amerikalı astronot ve 2 Rus kozmonot daha götürmeyi planlıyor. Böylece istasyondaki ekibin sayısı yeniden 6'ya çıkacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...