NTV

ASUS ve Garmin’den cepte ortaklık

Türkiye

GPS Navigasyon cihazları üreticisi Garmin ve Tayvan’lı donanım sağlayıcısı ASUS dokunmatik ekranlı bir navigasyon telefonu için ortaklık kurduklarını açıkladı.

16-19 Şubat tarihleri arasında Barselona’da gerçekleştirilecek Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress) tanıtılacak Garmin-Asus nüvifone kullanıcılara İnternet, konum servisleri ve iletişimi bir arada sunacak yeni bir alternatif sunacak.

İki firmanın ortak marka olarak satış ve pazarlamasını yapacakları nüvifone serisi, 2009 yılının ilk yarısında pazara sunulacak. ASUS bu şekilde Eee PC serisinin cep telefonu pazarında devam etmesi için yürüttüğü ar-ge çalışmalarını bu ortaklık üzerinde yoğunlaştıracak.

Garmin bir süredir navigasyon odaklı dokunmatik ekranlı cep telefonu serisi nüvifone’un üretimini tek başına sürdürüyordu, iki firmanın yaptığı stratejik ortaklık bu şekilde ASUS’un navigasyon özelliği öne çıkarılmış bir cep telefonu üretme planlarını daha hızlı bir şekilde sonuçlandırabilecek.

iPhone ile rekabet etmek için pazara sunulacak olan Garmin-Asus nüvifone G60; 3.5 inçlik dokunmatik ekrana ve hücresel ağa bağlı olmayan bir GPS modülüne sahip olacak. Bu şekilde nüvifone G60, pazarda bulunan A-GPS (Assisted GPS / Yönlendirilmiş GPS) modüllü telefonlardan bir adım öne geçiyor.

Telefonun diğer anahtar özellikleri ise kablosuz ağ bağdaştırıcısı, HSDPA standardında 3G ağ bağlantısı, Gmail, Google Talk gibi Google uygulamaları, MMS SMS gibi klasik mesajlaşma yetenekleriyle birlikte e-posta istemcisi olarak sıralanıyor.

Üründe bulunan kamerayla çekilen fotoğraf ve videolar, kullanıcının tercihine bağlı olarak, otomatik olarak coğrafi etiketlemeye (geotagging) tabi tutularak çevrimiçi olarak paylaşılabilecek.