Asya'nın Zuckerberg'i gözünü Çin'e dikti

Asya’nın Zuckerberg’i olarak adlandırılan Yoşikazu Tanaka, Japonya’daki mobil oyun piyasasını ele geçirdikten sonra gözünü en çok cep telefonu kullanıcısının bulunduğu Çin’e dikti.

08.03.2012 - 12:54

Asya'nın Zuckerberg'i gözünü Çin'e dikti

Mobil sosyal oyun platformu Gree’nin kurucusu ve CEO’su olan Tanaka, bugün 2.2 milyar dolarlık bir sevetin sahibi. Kendi sermayesiyle kurduğu şirketinin değeri bugün 7 milyar dolara ulaştı. Gree hisselerinin değeri, 2008’den bu yana yedi misline çıktı.

Elektronik devlerinin yakın takibinde olan Tanaka, ülkesindeki mobil oyun piyasasını fethettikten sonra, Çin’in en büyük sosyal ağlarından Tencent ile anlaştı. Tanaka’nın Çin’e adım atmadan önce yaptığı ilk önemli uluslararası ortaklık ise ABD’li oyun ağı OpenFeint’i satın almak olmuştu.

Tanaka, Gree’yi Avrupa ve ABD’nin yanı sıra, gelişmekte olan pazarlara dahil olan Çin ve  Brezilya gibi ülkelere de taşımak istiyor. Japon internet patronunun amacı, şu an 200 milyon olan üye sayısını yeni coğrafyalardaki katılımla bir milyara çıkarmak.

RESESYONU AVANTAJA ÇEVİRDİ
Tanaka’nın bugün ulaştığı başarının arkasında, Japon ekonomisinin durgunlaştığı dönemlerde karlı  bir iş kurabilmeyi başarması yatıyor.

Japonya’da, Sony, Panasonic ve Toyota gibi elektronik ve otomobil devlerinin uluslararası alanda yaşadıkları skandallar ve kayıplarla giderek derinleşen ekonomik durgunluk, Mart 2011’deki yıkıcı deprem ve neden olduğu tsunami felaketiyle 2011’de endişe verici bir görünüme büründü.

Geleneksel Japon ticaret anlayışını koruyan birçok şirket ekonomik durgunlukta yara alırken, çok azı gidenlerin yerini doldurabildi. Tanaka, Japon şirketlerin yaptığı en büyük hatanın, zor günlerde bile kendilerini bulundukları adaya hapseden görüşten sıyrılmamaları olduğunu söyledi.

Genç işadamı, “Birçok Japon'un yaptığı hata, küresel rekabet piyasasına girmeden ayaklarımızın üzerinde duramayacağımızı anlamamak” dedi. Tanaka, ekonomik sıkıntılar nedeniyle politikacıları suçlamanın çok kolay olduğunu, ancak sahip oldukları demokrasinin herkese kendi sorumluluğunu almasında yardım ettiğini ifade etti.

ZUCKERBERG İLE BENZERLİKLERİ
35 yaşındaki Tanaka, Gree’nin başarısı ile zor günler geçiren ülkesine bir örnek olmayı ve yeni başlangıçları tetiklemeyi umuyor.

Tanaka, “Birçok kişi kendi başlattığımız bir işi geliştirebileceğimize inanmadı. Ancak Gree yedi yıl içinde bu noktaya gelmeyi başardı” dedi.

Japon yatırımcıyla Facebook kurucusu Mark Zuckerberg arasında önemli benzerlikler var. Her ikisi de şirketlerini 2004’te kurdu ve kısa zamanda küresel oyuncular haline gelmeyi başardılar. Ayrıca, hem Tanaka hem de Zuckerberg, her zaman para kazanmaktan çok yapılması gereken daha çok iş olduğu inancını taşıyor.

CNN’e kouşan Tanaka, “Facebook, toplumları değiştirebilecek kadar büyük bir ağ haline geldi. Bence Gree’de toplumu değiştirebilir ama kendi tarzımızla” ifadesini kullandı.

Asya’nın Zuckerberg’i, online oyun piyasasının Japonya’nın ihtiyacı olan taze kan olup olmadığı konusunda emin değil. Ancak başka sektörlerde de büyük başarılar elde edilebileceğine inanıyor.

GREE HAKKINDA BİLGİLER
Sadece cep telefonları için oyun sunan Gree, bugün üyelerine 7,500’den fazla oyun  içeren bir portaldan ulaşıyor. ABD’de OpenFeint’i alarak Kuzey Amerika’ya adım atan Gree, 2011’de 1.8 milyar dolar gelir elde etti. Şirket, küresel oyun platformunu bu yaz hayata geçirmeyi planlıyor.

San Francisco’da Ocak 2011’de  Gree International bürosunu açan Gree, ayrıca Pekin, Seul, Singapur, Londra, Amsterdam, Dubai ve Sao Paolo’da da büro açmaya hazırlayor.

Mobil sosyal oyun piyasasında yer alan Apple ve Google’a en ciddi rakip olması beklenen Gree, yaklaşık bir milyar cep telefonu kullanıcısı olan Çin’de önemli bir yer edinmeyi hedefliyor. Android ve iOS işletim sistemi kullanan akıllı telefon ve tabletlere oyun üreten firmalar, yakın gelecekte ortalık kurmak için Gree’nin kapısı önünde sıraya girebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...